Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçiye bahşedilen destekler hakkında açıklamalarda bulundu. Mazot ve gübre desteğine dikkat çeken Bakan Yumaklı, desteğin geçtiğimiz yıl bir önceki yıla tarafından yüzde 31.6 artışla 21.1 milyar TL’ye çıkarıldığını söyledi.

Çiftçiye mazot ve gübre desteği 21.1 milyar TL’ye çıkarıldı. Bakan Yumaklı, “Gübre kullanım döneminde çiftçilerimizin girdilerinin bir kısmı bu desteklerle karşılanıyor” dedi.

ÇİFTÇİYE YARDIM!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bahşedilen destekler ve taban fiyat uygulamasının, gübre kullanımının artmasında etkin olduğunu belirtti. Bakan Yumaklı, “Gübre tüketimi, güzlük ekimlerin başladığı Eylül 2023 ile mart ayı arasında, geçen yılın aynı dönemine tarafından yüzde 13 yükselerek 3.5 milyon tona ulaştı” dedi.

Gübre kullanımının geçen yıl 2022’ye tarafından yüzde 19 artarak 7 milyon ton olduğuna göze çarpan eden Yumaklı, “Nebati üretimde bölüm başına yüzde 30-50 verim ve kalite artışı karşılayan gübre için verdiğimiz desteklemeler ve taban fiyat, gübre kullanımının artmasında etkin oldu. Gübre kullanımı nebati üretimde verim artışına manâlı katkı maddesi sağlıyor” diye konuştu.

Bakan Yumaklı duyurdu: Çiftçiye destek! Tam 21 milyar TL tutarında...

Yumaklı, bu üretim sezonundaki en manâlı artışın yüzde 67 ile CAN, yüzde 23 ile ÜRE ve yüzde 22 ile DAP gübrelerinin kullanımında gerçekleştiğine dikkat çekici ederek, “Mısır, şeker pancarı ve pamuk için kullanılacak taban gübresi sevkiyatı ise yüzde 69 artarak 241 bin tona yükseldi” ifadelerini kullandı.

YARDIM 21.1 MİLYAR TL’YE ÇIKARILDI

Bitkisel üretimde çiftçilerin girdi maliyetlerine katkı maddesi karşılayan mazot ve gübre desteği bütçesinin geçen sene bir önceki yıla tarafından yüzde 31.6 artışla 21.1 milyar liraya çıkarıldığına dikkati çeken Yumaklı, “Hububat üreticilerimize 2023 üretim yılına ait ve 2024 yılında ödenecek 11.2 milyar lira tutarındaki mazot ve gübre desteği öne çekilerek Ekim 2023’te ayni olarak akaryakıt ve gübre alımında kullanılmak üzere Ziraat Bankası hesaplarına tanımlandı. Bu Nedenle gübre dilekçe döneminde çiftçilerimizin girdilerinin bir kısmı bu desteklerle karşılanıyor” değerlendirmesinde bulundu.
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur