Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD ve kırsal kalkınma desteklerinde, kadın ve genç girişimcilerimize artı ayrımcılıklar olduğunu belirterek, hibe desteğine esas proje limitlerinin yüzde 100 artırıldığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde başlayan Uluslararası Tarım Teknolojileri Festivali’nin (AGRIFEST) açılışında, ülkenin geleceği ve milletin yarınları için yiyecek arz güvenliğinin ön planda olduğu bir dönemden geçildiğini söyledi.

Bu dönemde tarım politikalarını oluştururken en büyük güvencelerinin dinamizmi ve enerjisiyle gençler olduğunu anlatan Yumaklı, bu kapsamda festivali önemsediklerini dile getirdi.

Tarımsal üretimi geliştirmek ve rekabet gücünü artmak için önemli araştırmalar yaptıklarının altını çizen Yumaklı, şu açıklamayı yaptı:

Bitkisel üretimden hayvansal üretime, su ürünleri üretiminden tarımsal AR-GE’ye, kırsal yeniden yapılanma yatırımlarından su ve sulandırma yatırımlarına birçok alanda üreticilerimizi destekledik. Yıllık 69,2 milyar dolarlık tarımsal hasılayla Avrupa’da birinci, dünyada ilk 10 ülke arasındayız.

2050’de dünya nüfusu

İbrahim Yumaklı, 2050’de dünya nüfusunun yaklaşık 10 milyar, Türkiye nüfusunun ise 105 milyon olmasının beklendiği bilgisini vererek, ‘Bu konuda birtakım tahminler yapılıyor. Bütün bunlar bize gıda ihtiyacı konusunda yüzde 70 daha fazla bir ihtiyacın oluşacağı sonucunu getiriyor. Ülkemiz gıda imal potansiyelini ve kabiliyetini, tarımını geleceğe taşıyacak olan insan kaynağını yetiştirerek, bilim ve teknolojiyi kullanarak koruyacaktır.’ değerlendirmesini yaptı.

‘Türkiye bulunduğu coğrafyada en büyük tarımsal AR-GE gücüne sahip’

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada en büyük tarımsal AR-GE gücüne sahip olduğunun altını çizen Yumaklı, 49 araştırma enstitüsü, 300 laboratuvar ve 2 binden fazlası akademik seviyede olmak üzere 6 bin 500 personelin gereksinim duyulan tarımsal üretimin gelişmesi için gece gündüz çalıştığını belirterek şöyle konuştu:

Üniversitelerimizle, STK’lerle ve AR-GE konusuna açık özel sektörle çok yoğun bir egzersiz yürütülmekte. Tarla bitkilerinde 1004, bahçe bitkilerinde 1041 yerli ve milli tohumluk çeşidi geliştirildi. Ata Tohumu Projesi zarfında 37 lokal çeşitlilik sertifikalandı ve koruma altına alındı. Tarımsal üretimin teminatı olan 318 bin kalıtımsal materyal gen bankalarımızda koruma altında. Küresel iklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha artı hissettiğimiz bir dönemde kuraklığa ve iklim değişikliğine dirençli tohum çeşitleri geliştirmek üzere arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyorlar.

Bayan ve gençlere fazla ayrımcılık

Bakanlık olarak tarımsal üretimde genç girişimcilere pozitif desteklerini sürdüreceklerine sinyâl ederek, kadınların ve gençlerin tarımsal üretimde olmasını mutlak ve kaçınılmaz gördüklerini aktaran Yumaklı, sözlerini şöyle tamamladı:

IPARD ve kırsal kalkınma desteklerinde, kadın ve genç girişimcilerimize pozitif ayrımcılıklar var. Hibe desteğine esas proje limitlerini yüzde 100 artırdık, 7 milyon liradan 14 milyon liraya yükselttik. Yeni hayvancılık yol haritamız dahilinde hayvansal üretimin artırılması konusunda yine bu pozitif ayrımcılıkların yer aldığını söylemek istiyorum. Bilirkişi Eller Projesi konusunda başarılı uygulamaları şehirlere gittiğimiz süre görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Gençler, sizler üretmek için varsanız, bizler, sizlerin derhal yanı başınızdayız. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur