Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, pamuk üretiminde akaryakıt ve gübre desteği ödemelerinin bugün yapılacağını söyledi.

Bakan Yumaklı duyurdu: Ödemeler bugün yapılacakŞanlıurfa’da temaslarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye’nin son 22 yıldaki gelişimini aktardı. Türkiye ekonomisinin dünyada 11’inci sırada olduğunu vurgulayan Yumaklı, suyun verimli kullanılması konusunda da çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Çiftçilere akaryakıt ve gübre destek ödemeleri müjdesi de veren Bakan Yumaklı, ‘Bugün pamuk üreticilerimize mazot ve gübre desteği ödemesi olarak 1.6 milyar TL’lik bir ödeme yapmış olacağız. İnşallah hesaplara geçmiş olacak” dedi.

Türkiye’nin dünyanın en büyük 11’inci ekonomisi olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “AK Parti aziz milletimizin teveccühüyle Türkiye’nin her aşamadaki gelişmesini, ilerlemesini karşılayan, adeta bir anahtar oldu. Milletimizin sesi oldu, gücü oldu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü ve büyük Türkiye’nin lokomotifi oldu. Dolayısıyla bizler de bu teveccühe layık olmanın gayreti içerisindeyiz. İlk günkü aşkla, şevkle, Halka hizmetin Hakka hizmet olduğunu düşünen, haberdar olan, buna inanan bir davanın mensupları olarak gece gündüz demeden çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi aşk ile koşan yorulmaz. Ülkemize yakışan vizyon ve değerlerle milletimizin duaları ve destekleriyle inşallah büyük Türkiye’yi inşa ediyoruz. Satın alma gücü paritesine tarafından Türkiye dünyanın 11’inci büyüklükteki ekonomisine sahip. 2023 yılındaki kişi başına ulusal gelirimiz 13 bin doları aştı. Tarımdan ulaşıma, milli uzay programından sıhhat sistemine, milletlerarası diplomasiye kadar Türkiye artık kendi kabına sığmayan, yeni ufuklara yelken açmış bir ülke. Yüzüncü yılını tamamlamış Türkiye Cumhuriyeti’nde ikinci yüzyılının da startını vermiş, dinç, büyük ülke ancak benim bakanlığım, yani Tarım ve Orman Bakanlığının uhdesindeki hayat perspektiften bakacak olursak da bizler enerjik tarımın zinde Türkiye’nin anahtarı olduğu anlayışıyla tarımda da inşallah üretimin ve üreticinin 100 yılını yapı etmiş olacağız” dedi.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİZİM ÜLKEMİZİ DİĞER ÜLKELERDEN ÇOK DAHA ARTI EKLEMİŞ OLACAK’

Bu günün Dünya Su Günü olduğunu hatırlatarak suyun önemine değinen Bakan Yumaklı, “Bugün 22 Mart Dünya Su Günü, suyu korumakla, suyu bereketli kullanmakla oysa Şanlıurfa illaki bunun en çok kıymetini bilen illerimizden bir adam başına, ola ki de birincisi. Yaptığımız bütün işlerde, tüm üretimlerimizde, tarımsal üretimlerimizde suyun son derece büyük bir önemi var ancak bugüne bile bile, özellikle 2023 yılının ocak ayında Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde su seferberliği başlatmıştık. daha sonra, 6 gün sonra maalesef dünyanın gördüğü en büyük felaketlerden birini ülkemiz yaşadı. Bir zaman ara vermek durumunda kaldık fakat bitmiş 2023 yılının son çeyreğinde su seferberliği konusunu başlattık, neden, biraz önce söylediğimiz gibi enerjik Türkiye’nin yolu güçlü tarımdan geçer, enerjik tarım için de bizim su ve sulama açısından tüm unsurlarıyla hazır halde olmamız gerekir fakat bu da yetmiyor. Suyu verimli kullanmamız gerekir çünkü iklim değişikliği konusu bizim ülkemizi öteki ülkelerden fazla daha fazla eklemiş olacak. Tarım da bunun yüzde 77’sini suyu kullandığına tarafından bu anlamdaki verimlilik de son derece önemliydi. giderken Şanlıurfa’da bütün Türkiye’mize yeniden suyun hayatımızdaki öneminin bundan sonra fazla daha fazla artacağını yaptığımız her işte, ister bu tarımsal imal olsun, ister sanayi üretimi olsun, isterse öteki dallar olsun, suyun merkezde olduğunu ve olacağını her tarafta maddeler halinde sıralamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’ya yapılan tarım yatırımlarını da aktaran Bakan Yumaklı, “Tabi suyla alakalı ve sulamayla alakalı Şanlıurfa’ya yapılan, son 22 yılda tarımsal üretimi de katarsak 205 buçuk milyar liralık tarımsal yatırım ve takviye söz konusu. Tarımsal ihracatının 12 katına çıktığı, ülkemizin birçok uygun olduğu gibi coğrafi işaretli ürünlerin Şanlıurfa için de önemine binaen 47 ürünün coğrafya işaretli ürünler kapsamına alındığını da spesifize etmek istiyorum. Özellikle tarımsal desteklerimizin bu manada, 2023 yılı itibariyle 37 kat arttığını da anlatmak istiyorum. Süt üretimi artışı son 22 yılda yüzde 229 oldu. Arı kovanı sayısı 8 binden 206 bine çıktı. Yani 26 kat arttı. Yine iç sulardaki balık üretimi 19 kat arttı. 5 barajımız var, 4 göletimiz, 41 sulama tesisimiz var. 3.3 milyon dekar araziyi sulamaya açtık. Ayrıca bir HES yaptık. Acilen Şanlıurfa’da yaklaşık 9.4 milyon dekarlık dokuz ova da yine koruma altına gücenmiş oldu. 2024 yılı yatırım programındaki 55 milyar lira maliyetli 164 adet su ve sulandırma tesisini Şanlıurfa’mıza kazandırmak için çalışıyoruz. Bu yıl itibariyle toplam 29 milyon lira kaynağı olan 5 yeni projemizi bitkisel üretimi üzere yeniden Şanlıurfa’ya ayırmış durumdayız. Ormancılık alanında da istediğimiz seviyede yok, bunu da ilerletmek namına 2024 yılında yaklaşık 39 milyon liralık bir kaynak yine Şanlıurfa’mıza ayrılmış durumda. 2024’te bir bal ormanı, bir ırk ormanı kurulup 166 bin fidanı da dikmeyi planlıyoruz inşallah” biçiminde konuştu.

‘MAZOT VE GÜBRE DESTEKLERİ BUGÜN HESAPLARA YATACAK’

Şanlıurfa’da çiftçilere müjde de veren Bakan Yumaklı, pamuk üretiminde mazot ve gübre desteklemelerinin bugün çiftçilerin hesabına yatırılacağını belirterek, “Daima söylediğimiz gibi ianesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bütün bu destekleri geçmişte söyledim fakat biliyorum Şanlıurfa’da da beklenen bir konu, pamuk üreticilerimizin destekleri konusu. Bugün pamuk üreticilerimize mazot ve gübre desteği ödemesi olarak 1.6 milyar TL’lik bir ödeme yapmış olacağız. İnşallah hesaplara geçmiş olacak. Bu da hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle hemen tek hedefimiz ve bundan daha sonra ülkemize kazandırdığımız hizmetlerin zirvesi olarak gördüğümüz Türkiye yüzyılı hedeflerine gelmek. Daha arti çalışmamız gerekiyor. Daha arti yatırım yapmamız gerekir fakat diğer bir konuyu unutmamak gerekir o da gerçek belediyeciliği Şanlıurfa’ya devamını sağlayacak bir sonuca ulaşmak gerekir ama şehirlerimizin, ilçelerimizin gücüne zorlama katılmış olsun. Dolayısıyla ben halihazırda mevcut başkanımız olan ve AK Parti Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül ve bütün ilçe belediye başkanı adaylarımıza buradan başarılar diliyorum. El ele vereceğiz, inşallah Şanlıurfa’yı Türkiye 100 yılının parlayan yıldızlarından bir tanesine yapacağız” diye konuştu. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur