Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Hazırlık Toplantısı’nda hitabe yaptı. Bakan Yumaklı, “Yangına ilk müdahale süremizi 40 dakikadan 11 dakikaya değin düşürdük. Hedefimiz bu yıl 10 dakika” dedi.

Bakan Yumaklı: Yangına ilk müdahale süremiz 40 dakikadan 11 dakikaya düştü! Bu yılki hedef...Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, rezerv güçlerle birlikte, 26 uçak, 105 helikopter, 14 İHA, 1649 arazöz ve su ikmal aracı, 2 bin 453 birincil müdahale aracı ve 821 iş makinesinin bu yılki orman yangınlarıyla mücadelenin temelini oluşturacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Yangın Yönetim Merkezi’nde düzenlenen 2024 Yılı Orman Yangınlarıyla Çaba Hazırlık Toplantısı’na katılan Yumaklı, “yeşil vatanının yeşiline yeşil katmak” için son 22 yıldır büyük bir gayretle çalıştıklarını anlattı.

Bu süre içerisinde 7 milyardan pozitif fidan ve tohumu toprakla buluşturduklarını, orman alanını 23,4 milyon hektara çıkardıklarını gösteren Yumaklı, Türkiye yüz ölçümünün yüzde 30’unu ormanla çizgili ayla getirdiklerine işaret ederek, ormanları dek korumanın da önemli olduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda yangınlarla mücadelede değişen koşulları göz önünde bulundurduklarını dile getiren Yumaklı, her ne dek iklimsel faktörler, yangınları tetikleyen faktörleri oluştursa da kişisel ve toplumsal olarak da üzerlerine düşeni yapmak zorunda olduklarını belirtti.

Bakan Yumaklı, her 10 yangından 9’unun insan kaynaklı olduğuna sinyâl ederek, bu nedenle orman yangınlarıyla mücadelenin büyük ve önemli bir kısmını yangın öncesi çalışmaların oluşturduğunu aktardı.

Vatandaşların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine bu kapsamda fazla ağırlık verdiklerine dikkati çeken Yumaklı, keza orman yangınları öncesinde ormanların bakımı, yangın kulelerinin, yangın güvenlik şerit ve yollarının, yangın birincil müdahale ekip binalarının yapımı gibi teknik detayların da çok manâlı olduğunu söyledi.

Yumaklı, bu noktada hava araçlarının su almalarında havuz ve göletlerin de büyük refah sağladığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Zira 22 yıl önce hiç olmayan bu imkan, bugün 4 bin 727 adet havuz ve gölet olarak orman teşkilatımızın hizmetinde. Bugün 184’ü akıllı elde etmek üzere 776 yangın gözcülük yapma kulesi ve 14 insansız hava aracımızla ormanlarımızı 7 gün 24 saat gözetliyoruz. Yangına ilk müdahale süremizi 40 dakikadan 11 dakikaya dek düşürdük. Hedefimiz bu sene 10 dakika.”

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE “YAPAY AKIL” DÖNEMİ

Orman yangınlarıyla mücadelenin dinamik bir yapıya sahip olduğunu, bu dinamizmin kendini öncelikle teknoloji elde etmek üzere her alanda gösterdiğini vurgulayan Yumaklı, bilhassa yapay zeka tabanlı yazılım ve uygulamaları bu mücadelede aktif olarak kullandıklarını açıklama etti.

Yumaklı, “Akıllı kulelerimizden ve İHA’lardan aldığımız görüntülerin analizi ilk kez elde etmek üzere pek fazla konuda yapay zekadan faydalanıyoruz. Suni zekaya sahip ‘Yangın Karar Takviye Sistemi’ ile orman yangınlarını simüle edebiliyor, istediğimiz verileri kolayca tahlil edip, değer biçme yapabiliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

YANGINLARLA MÜCADELEDE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İLE ORTAK HAREKET

Orman yangınlarıyla mücadelede kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve özel teşebbüslerin de üzerlerine düşeni yerine getirdiğini aktaran Yumaklı, orman yangınlarıyla mücadelede İçişleri Bakanlığı ile yakın ve karşilikli hareket ettiklerini bildirdi.

İbrahim Yumaklı, hava ve kara unsurlarının, öteki kurumların sağladığı rezerv güçlerle daha adaleli ayla geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Rezerv güçlerle birlikte, 26 uçak, 105 helikopter, 14 İHA, 1649 arazöz ve su ikmal aracı, 2 bin 453 birincil müdahale arabulucu ve 821 meslek makinesi orman yangınlarıyla 2024 yılında mücadelemizin temelini oluşturacak. Biz, tarihimizin en kuvvetli filosuyla, bütün teknolojik imkanlarımızla, 25 bin orman kahramanı yangın işçimiz ve 122 bin gönüllümüzle yangınlara hazırız.”

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de yangın yönetim merkezinin egzersiz sistemine ilişkin sunum yaptı.

Karacabey, sunumunun devamında, orman varlığı, orman yangınlarını önlemeye yönelik yapılan bilgilendirme çalışmaları, yangın öncesi yapılan hazırlıklar, yangına alıngan bölgeler, yangınların çıkış nedenleri, yangınlarda kullanılan araçlar ve teknolojik sistemler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Sunum sırasında Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde tatbikat amacıyla kontrollü yangın çıkarıldı. Bekir Karacabey, merkezde İHA’lardan alınan sabit ve termal görüntüler üzerinden yangınla çaba süreci hakkında veri verdi. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur