Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 85 milyon nüfusumuzun yiyecek ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşıladıklarını belirterek, çiftçinin gelirini garanti altına alacak sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması için zorunlu düzenlemeleri yaptıklarını yeni destekleme modelini çok yakında açıklayacaklarını belirtti.

Bakan Yumaklı: Yeni destekleme modelini çok yakında açıklayacağızTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı.

‘ÜRETMEKTEN VAZGEÇMEYEN İNSANLARIMIZ VAR’

Bakan Yumaklı, buradaki konuşmasında, gıda arz güvenliğinin temeli olan tarımsal üretimin her unsurunda büyük emek ve alın teri döken sıcacık kahramanlar olduğunu dile getirerek, ‘Her zorluğa göğüs gerip Anadolu topraklarını karış karış işleyerek üretmekten vazgeçmeyen insanlarımız var. Tarladan sofraya uzanan serüvende, emek ve gayretlerini hiç yetersiz etmeyen, ülkemiz için hiç durmaksızın üreten kahraman insanlarımızın, çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.’ ifadesini kullandı.

’85 MİLYON NÜFUSUMUZUN GIDA İHTİYACINI SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE KARŞILIYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetleri döneminde tarımsal üretimi stratejik bir bölge olarak ele aldıklarını gösteren Yumaklı, şöyle devam etti:

‘Bu dönemde Tarım Kanunu ve sektörü destekleyecek yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Verdiğimiz destekler ve altyapı yatırımlarımızla çiftçimizin üretimini artırdık. Tekrar bu dönemde ilk olarak çiftçimizin alın terini, doğal afetlere karşı koruyacak Tarım Sigortası’nı hayata geçirdik. Sübvansiyonlu kredilerle çiftçimizin finansman ihtiyacını karşıladık. Diğer yaptığımız çalışmalarla 85 milyon nüfusumuzun, 57 milyon turistin gıda ihtiyacını, hamdolsun, sorunsuz bir şekilde karşılıyoruz.’

Yumaklı, yiyecek ihtiyacının gitgide artarak artacağına işaret ederek, yiyecek arz güvenliği için son bir yılda devir özelliğinde düzenlemeleri uygulamaya koyduklarını söyledi.

‘KAYNAK İSRAFINI AZALTACAK, KALİTEYİ VE VERİMİ ARTIRACAĞIZ’

Nebati ve hayvansal üretimin planlı şekilde yapılması sürecini başlattıklarını bildiren Yumaklı, şunları kaydetti:

‘Bu süreci, ilk önce tarımsal örgütlerimiz ilk olarak olmak üzere paydaşlarımızın faal katılımıyla sürdürüyoruz. Bundan Böyle neyi, nerede, ne dek üreteceğimizi planlayacak, kaynak israfını azaltacak, kaliteyi ve verimi artıracağız. Çiftçimizin gelirini garanti altına alacak sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması için zorunlu düzenlemeleri yaptık. Politikalarımıza istikamet verecek tarım sayımı sürecine başladık. Büyükşehirlerimize yakın üretim alanları oluşturarak, vatandaşlarımızın ürüne daha basit ve uygun şartlarla ulaşımını sağlayacak çalışmalarımız devam ediyor. Yeni destekleme modelini de çok yakında açıklayacağız.’

‘ZINDE TÜRKİYE’NİN YOLU ZINDE TARIMDAN GEÇER’

Bakan Yumaklı, yürütülen çalışmalarda en manâlı yol arkadaşlarının tarımsal örgütler olduğunu vurgulayarak, sınıflandırma çalışmasıyla örgütlerin etkinliğini çoğaltmak için önemli bir adım attıklarını dile getirdi.

Son 22 yılda tarımsal üretimde kayda değer başarılara imza attıklarını söyleyen Yumaklı, ”Güçlü Türkiye’nin yolu zinde tarımdan geçer’ düsturuyla çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı’nı üretimin ve üreticinin yüzyılı yapma vizyonuyla politikalarımıza istikamet veriyoruz.’ dedi.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur