Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AB ile yapılan müzakereler sonucunda, IPARD III Programı’nın finansman kaynağının 555 milyon eurodan 785 milyon euroya çıkarıldığına uyarı çekerek, IPARD III Kırsal Yeniden Yapılanma Programı kapsamında 7 yılda, 81 ilde 785 milyon euro hibe desteği kullandırılacağını bildirdi. ABONE OL

Bakan Yumaklı'dan çiftçilere müjde! 785 milyon euro hibe desteği sağlanacak...Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD III Programı hakkında yazılmış açıklamada bulundu.

TAKVİM İLK DEFA YILLIK AÇIKLANDI

Bakan Yumaklı, Avrupa Birliği (AB) ile müşterek finanse edilen ve 2011’den itibaren Bakanlık olarak uyguladıkları IPARD I ve II Kırsal Kalkınma Programları kapsamında, bugüne kadar 25 bin 243 projeye toplam 44,7 milyar TL hibe desteği verildiğini aktardı. Yumaklı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kadar 2024 yılında çıkılacak çağrılara ilişkin takvimi öncelikle yıllık açıkladıklarını belirterek, ‘Kullanim sahiplerimiz projelerinin ön hazırlıklarını böylece rahatça yapabileceklerdir. Ardından da dilekçe inceleme süreçleri hızlandırılarak, daha etkin olabilecektir. 2024 yılından itibaren uygulanacak olan IPARD III Programı ile de 7 yıl içerisinde 785 milyon euro tutarında hibe desteği kullandıracağız. Yeni program döneminin en büyük yeniliği ise bugüne kadar 42 ilimizde uyguladığımız IPARD Programı’nın dilekçe alanını ülke geneline yaygınlaştıracak olmamızdır. Bu sayede ülkemizin 81 ilindeki girişimcilerimiz, tarım-gıda ve kırsal yeniden yapılanma alanında yapacakları yatırımlar için bundan böyle IPARD kaynaklarını kullanabilecekler ve ülkemizin her yerindeki yatırımcılarımız ile çiftçilerimiz hibe desteklerimizden faydalanabileceklerdir’ dedi.

‘2024 YILINDA 248 MİLYON EURO HİBE DESTEĞİ’

AB ile yapılan müzakereler sonucunda, IPARD III Programı’nın finansman kaynağının 555 milyon eurodan 785 milyon euroya çıkarıldığına uyarı çeken Yumaklı, ‘2024 yılında yayınlanması planlanan kullanım çağrı ilanları dahilinde desteklenecek projeler ile tarım-gıda ve kırsal kalkınma alanındaki yatırımlara toplam 248 milyon euro hibe desteği sağlanması öngörülüyor. IPARD III Programı’nın yalnızca 2024 yılında çıkılacak çağrı dönemlerinde kırsal alanlarımızda toplam 450 milyon euro tutarında yatırım gerçekleştirilmesini ve ülkemiz ekonomisine 20 bin yeni istihdam alanı kazandırılmasını hedefliyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘KIRSALI KALKINDIRMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Önceki program dönemlerinde olduğu gibi yeni program döneminde de IPARD fonlarının tarım ve yiyecek sektörlerine oturtmak isteyen girişimcilere finansman kaynağı olacağını söyleyen Yumaklı, ‘Ayrıca kırsal altyapı yatırımları ve danışmanlık hizmetlerinin desteklenmesi gibi programa yeni dahil edilen sektörler ile yumurta işleme, yem bitkileri yetiştiriciliği, solucan gübresi üretimi ve tuz suda kültür balıkçılığı gibi yeni destek alanları da girişimcilerimize farklı konularda yatırım yapma imkanı sağlayacaktır. IPARD III Programı’na yeni dahil ettiğimiz sektörlerle kırsalı kalkındırmaya devam ediyoruz’ açıklamasında bulundu.

ÇAĞRI VE KULLANIM DÖNEMLERİ

Yıllık takvime göre; 66 milyon euro bütçeli tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili maddesel varlıklara yönelik yatırımlar için 21 Mart’ta, 80 milyon euro bütçeli çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme için haziran ayında, 90 milyon euro bütçeli tarımsal işletmelerin bedensel varlıklarına karşın yatırımlar için temmuz ayında ve 12 milyon euro bütçeli çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme (açık alanda bitkisel üretim projelerine karşın cihaz, donanım destekleri) için ağustos ayında çağrıya çıkılacak. Uygulama dönemleri de sırasıyla mayıs, temmuz, ağustos ve eylül ayları olacak.
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur