Yanına Varılmaz Pahada fiyatla mücadeleye karşın adımlara bir yenisi daha eklendi. Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyatla uğraş yasası” için çalışmalara başladı. Yeni düzenlemeyle Türkiye genelindeki fahiş fiyat cezalarının tamamı artırılacak.

Ticaret Bakanlığı, yanına varılmaz pahada fiyatla mücadelede caydırıcılığın artırılması için yeni adımlar atıyor. Bu kapsamda ‘fahiş fiyatla çaba yasası’ için çalışmalara başlandı.

TRTHaber’de yer alan habere tarafından, Konuyla ilgili kroki metni hazırlandı. Son şekli verilecek düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması bekleniyor.

Kesilen yüksek cezalara rağmen halen yanına varılmaz pahada fiyatların devam ettiğini söyleyen Haccetepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Rauf Karasu, ‘Bu nedenle bir kanuni düzenlemeye gereksinim var. Bu kanunu düzenleme yönetimle ilgili para cezası dışında başka cezalarında verilmesi yönünde olmalı.’ dedi.

CEZALAR 10 KAT ARTIRILACAK
Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı taslak metinde üst limiti 350 bin lira olan cezaların 10 kat artırılması yer alıyor. Yeni düzenlemeyle cezanın daha aşağı ve üstteki sınırı bitmiş belirlenecek. Uzmanlar ise yönetimle ilgili para cezalarının yanında diğer cezaların da verilmesi gerektiğini vurguluyor.

FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞE KATKI SAĞLAYACAK
Yeni düzenlemenin caydırıcı bir tesir oluşturacağı ve fiyatlardaki düşüşe katlı sağlayacağı öngörülüyor.

Bu kanuni düzenlemelerin caydırıcı olacağını bildiren Karasu, ‘Denetimler de fiilen sıklaştırılsa, arttırılırsa cezalar verildikten daha sonra piyasanın artık kendi şartlarına döneceğini ve dolayısıyla fahiş fiyatların da düşeceğini düşünüyorum.’ dedi. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur