Piyasaya sürdüğü “Jasmine” isimli oyuncak bebeğin, Ticaret Bakanlığınca güvensiz saptama edilmesi üstüne gazetelere bedeli karşılığında iade ilanı veren firma, oyuncaklarının mevzuatta belirtilmiş temel gerekleri sağlamadığını duyurdu.

“Jasmine” bebek ilanı, bugünkü gazetelerde, “Kamuoyuna duyurulur” başlığıyla yer aldı. Çocuklar için üretilen ve e-ticaret siteleri ile oyuncak dükkanlarında satışı yapılan Jasmine bebeğin oyuncak cip içindeki görselinin kullanıldığı ilanda, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü göre kontrol yapıldığı belirtildi.

Bakanlık harekete geçti! 'Jasmine bebek' için toplatma kararı

TEMEL GEREKLERİ SAĞLAMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Denetimde, Galtoys marka, Jasmine Glt-E101-A model ürünün, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği ile Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlaması Hakkında Yönetmelik dahilinde deneme ve muayenesi yapıldığı, fitalatla (plastikleştirici) ilgili mevzuatta kayıtlı esas gerekleri sağlamadığının tespit edildiği açıklandı.

Firma adı ve iletişim bilgilerinin de verildiği ilanda, şu ifadeler yer aldı:

“Ticaret Bakanlığı göre güvensiz olduğu saptama edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup piyasada bulunan ürünlerin toplatılıp bertarafına karar verilmiştir. Ürünü satın almış olan müşterilerimizin bu ürünlerin kullanımına son vermesi ve iletişim bilgileri vasıtasıyla firmamızla irtibata geçerek bedeli karşılığında iade etmelerini, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Kaynak: AA / Olgun Kızıltepe – Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur