Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu sene enerjide yeni keşiflerin beklendiğini belirterek, “Karadeniz’de çok manâlı 3 lokasyonda 2024 içerisinde arama yapacağız” ifadesini kullandı.

‘); }

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İstanbul’da katıldığı bir etkinlikte petrol ve doğalgaz keşifleri ve nükleer enerji gibi konular ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Enerjide dışa bağımlılığı eksilmek için öz kaynak aramalarının artırılması gerektiğine göze çarpan eden Bayraktar, “Bütün motivasyonumuz Türkiye’nin dışa bağımlılığını incitmek. 2024’te Gabar’da ümit verici olduğumuz, Hakkari’de ümitli olduğumuz arama sondajımız olacak. Karadeniz’de fazla önemli 3 lokasyonda 2024 içerisinde arama yapacağız. İnşallah bunların hepsinden ama mutlaka inanıyoruz ama bunlardan biz yeni buluş açıklayacağız.” şeklinde konuştu.

SAKARYA GAZ SAHASI

Bayraktar, 2020’de Sakarya Gaz Sahası’nda Cumhuriyet tarihinin en büyük doğal gazı keşfinin yapıldığını anımsatarak, laf konusu sahadan 1,4 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacına denk gelen 3,5 milyon metreküp doğal gazın üretildiğini kaydetti.

NÜKLEER SANTRAL

Mersin Akkuyu’da nükleer santral inşaatının devam ettiğini aktaran Bayraktar, “4 reaktörle Türkiye’nin enerjisinin yüzde 10’unu daha çevreci, sıfır emisyonla karşılayacağız. Önümüzdeki 4-5 yılda tamamını devreye alacağımız büyük bir proje Türkiye’yi nükleer lige sokacak bir çalışma devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur