Yüksek enflasyon karşı bayram ikramiyeleriyle avunma bulmaya çalışan emekliler, ödemelerin hesaplarına yansıyacağı günü bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili “Ramazan Bayramı ikramiyelerini inşallah 2 ila 5 Nisan tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırmış olacağız.” ifadelerini kullanmıştı. İkramiyelerde EYT’lilerle ilgili teferruat da ortaya çıktı. 31 Mart’tan önce emeklilik dilekçesi verenler, hesaplarında ikramiye ödemesini görebilecek.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALACAK?

Dünya Gazetesi’nin haberine tarafından Sosyal Emniyet Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, vefat aylıklarıyla sürekli iş göremezlik geliri ve vefat geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar görebilen sivil vatandaşlar la bu kişilerin yargı sahipleri bayram ikramiyesi alabiliyor.

SGK’dan pat diye fazla dosyadan gelir ve aylık alanlar, maksimum ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye alabiliyor. Bir birey hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı, ayrıca de ölen eşinden nedeniyle dul aylığı alıyorsa sadece kendi emekliliğinden dolayı 3.000 lira ikramiye almaya yargı kazanacak.

Bir bayan hem dul aylığı, ayrıca de yetim aylığı alıyorsa en yüksek aylık aldığı dosyadaki oran üzerinden tek ikramiye alabilecek. Emekli aylığı ile birlikte sürekli meslek göremezlik geliri alanlar ise sadece emekliliğinden nedeniyle 3.000 lira ikramiye alacaklar.

EYT AYRINTISI

31 Mart 2024’ten önce emeklilik dilekçesi veren EYT’liler de ikramiye almaya adalet kazanacak. Emeklilik dilekçesini 1 Nisan’dan sonra verenler ise Ramazan Bayramı’nda ikramiye alamayacak.

Emeklilik dilekçesini 1 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında veren EYT’liler, Kurban Bayramı’nda zamlı ikramiyeyi alabilecek. Emekli veya yargı sahiplerinin nisan ayı içinde bayramdan önce ölüm etmeleri durumunda, bayram ikramiyesini hak sahipleri alabilecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALAN NASIL YARARLANACAK?

Hayatını kaybeden eşinden ya da anne-babasından nedeniyle dul-babasız aylığı alanların bayram ikramiyesi, hisseleri oranında ödeniyor. Mesela, ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si oranında dul aylığı bağlanmış olan eşe 1.500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 750 lira ikramiye ödemesi yapılacak.

Bir işte çalışmayan, kendi sigortalılığı sebebiyle kazanç ya da aylık almayanlar eşinin aylığının yüzde 75’ini aldıklarından, 2.000 lira ikramiye verilecek.

İŞ GÖREMEZLİK MAAŞI ALANA İKRAMİYE ÖDEMESİ

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli meslek göremezlik geliri alanlara, sürekli meslek göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 750 lira, yüzde 45 olanlara ise 1.350 lira ikramiye ödenecek.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Bayram İkramiyesi EYT Finans Yaşam Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur