Ramazan Bayramı tatilinin uzun olması turizmcileri heyecanlandırdı. Turizmciler, bu yılki bayram tatili hareketinin, geçen yıldan yüzde 15 daha artı olmasını ve sezonun erkene çekilmesini bekliyor.

Bayram tatili uzatıldı! Rezervasyonlar yüzde 10 arttı: Turizmde rekor bekleniyorŞubat ve mart aylarında Ramazan ve tercih sebebiyle yurt içinden rezervasyonlar yavaşlamıştı.

Ramazan Bayramı tatili öncesindeki 1,5 gün halk çalışanlarının yönetimle ilgili izinli sayılması kararı, turizm sektörünü hareketlendirdi.

Ara tatille birleşen bayram tatilinin uzamasının bilhassa il dıştan tatil tasarlama şansını arttırdığı ifade edildi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bayram tatilinin 9 gün olmasının, turizm sektöründe memnun etme yarattığını anlattı.

Karar dün açıklandı, rezervasyonlar hareketlendi

İşler, dün alınan kararın etkilerini hemencecik gördüklerini, rezervasyonlarda yüzde 10 civarında bir hareketlilik yaşandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

Geçen yılın bayram dönemine tarafından de yüzde 15 gibi bir büyüme bekliyoruz. 9 günlük bu Ramazan Bayramı tatili süresince Ege Bölgesi’nde 5 milyar liralık bir hareketlilik ve bu seyahatlerden oluşan bir potansiyel, ekonominin çarklarını yağlayacak bir şiddet bekliyoruz.

Turizm sezonunun da bu tatille başlayacağına dikkati çeken İşler, “Mayıs ayında başlayan turizm sektörü 9 günlük bu tatille bir ay öne çekilmiş olacak.” dedi.

“Tatile 4-5 gün ayrılıyor”

İşler, bayram tatili rezervasyonlarının çoğunlukla 4 ve 5 gün şeklinde yapıldığını açıklama ederek, geriye kalan günlerin aile büyüklerini ziyaret olarak programlandığını kaydetti.

“Tesisler yüzde 100 dolacak”

Mevcut rezervasyonlarla otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 60 civarında seyrettiğini anlatan İşler, “Bu kararla, özellikle misafirin beklentisini karşılayan tesislerde yüzde 100 doluluk bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Yeni bir rekor daha kırabilir”

İşler, turizm sektörünün her yıl kendini aşmayı hedeflediğine muhabere ederek, şöyle konuştu:

2023 yılında biz bütün zamanların en iyi rakamını yakalamıştık. Yeni kasıt 2024’te bir önceki rakamları geçebilmektir. Her şey beklendiği gibi giderse 2024 bütün zamanların rekor yılı olacak. Bunun da en güzel göstergesi bu sene hem yeni yıl ayrıca sömestir mükemmel geçti. Tanıdık Olmayan rezervasyonların akışkanlığı mükemmel gidiyor. Sezonu bir ay önce açacağımızı da dikkate alırsak 2024 yılında turizm sektörü yeni bir rekor daha kırabilir. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur