Dolandırıcılar, bayramın yaklaşmasıyla yoğun talebin yaşandığı araç kiralama sektörü üzerinden sinsi planlarını uygulamaya başladı. Bilinen firmaların web sitelerini kopyalayarak “oltalama” yöntemini kullanan dolandırıcılarla ilgili sektör kaynaklarından vatandaşlara dikkat geldi.

BAYRAMDA VASITA KİRALAMALARA TALEP FAZLA

Vasita kiralama, kişilerin kısa dönemli seyahatlerinde bütçelerini zorlamadan konforlarını artıran bir kullanım olarak yaygınlaşıyor. İnternet üzerinden araç kiralama yaygınlaşırken, dolandırıcılar da internet üzerinden farklı yöntemlerle vatandaşları mağdur edebiliyor.

Bayramda vasıta kiralamada büyüme olduğunu değinen rent a car işletmecisi Murat Demirkul, “Yaz sezonu ve Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle birlikte işlerimizde bir hareketlilik var, yoğunluk yüzde 95’e kadar çıktı. Geçen bayrama kadar bu bayramda vatandaşlar göre vasıta kiralamaya istek yüksek. Bunun sebebi ise bayram tatilinin 9 gün olması ve hava şartlarının biraz daha iyiye gitmesi olduğunu düşünüyoruz. Vasita kiralama yapmak isteyen vatandaşlarımızın rezervasyonlarında sorun yaşamamaları için erken rezervasyon yapmalarını da tavsiye ediyoruz” dedi.

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! 'Kapınıza getiriyoruz' vaadiyle dolandırıyorlar

“VALE ARACINIZI KAPINIZA GETİRECEK VAADİYLE PARA ALINIYOR”

Korsan siteler üzerinden bayram dönemlerinde araç kiralamak isteyen vatandaşların mağdur olmaması için dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Murat Demirkul, “Korsan sitelerdeki şu andaki en büyük sıkıntımız örneğin kurumsal firmaların internet siteleri kopyalanıp sonundaki bir harf değişikliği ile beraber vatandaşlarımızın bu sahte sitelere girmesi sonucu kendilerine ulaşım sağlıyorlar.

Korsan siteler tarafından istenilen en kayda değer nokta whatsapp üzerinden her yerde vatandaşa ulaşarak para talep ediliyor ve sonunda vale aracınızı kapınıza değin getirecek vaadiyle para alınıyor. daha sonra bayram vatandaşlarımıza zehir oluyor. Bu tür para isteme yöntemi olduğunda vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için uzak durmaları gerekiyor, daha titiz olması gerekiyor. Merdiven altı firmalara kesinlikle güvenilmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK FİYAT ELE VEREBİLİR

Dolandırıcıların oyununun ucuz fiyatlarından da anlaşılabileceğine dikkat çeken Demirkul, “Çünkü vatandaşlarımız ara sıra ucuz fiyat diye inanıp bu kişilerle iletişime geçebiliyor. Vatandaşımız, yüksek ücretli bir arabulucu sahte internet sitesinde sanki fiyatına gördüğü zaman aldanabiliyor ve bu kişilere kaparo gönderebiliyor. Baktığınız süre alışılagelmiş bir firma 2 veya 3 bin liralık aracını sözde fiyatına vermez. Vatandaşlarımız fiyat düşüklüğünden de bu konuyu anlayabilir. Bir birey whatsapp üzerinden aidat talep ediyorsa o kişiden şüphesiz uzakta durulmasını öğüt ediyoruz” şeklinde konuştu.

FİYATLAR BİN 500-4 BİN TL ARASINDA

Demirkul, “Vasita kiralayan vatandaşlarımız aracını teslim aldığı sırada kiralama yaptığı şirket yetkilisiyle beraber aracı incelemeleri, icabında video çekmelerinde avantaj var. Aracın bakımının olup olmadığını işyeri yetkilisinden öğrenmelerini öneriyoruz. Kiralanan araçta en önemli noktalardan birisi de natürel fakat lastik bakımı. Lastiklerin kuşkusuz yoklama edilmesi koşul. Fiyat aralıklarımız şuan için bin 500 lira ile 4 bin lira aralarında değişiyor” diye konuştu.

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! 'Kapınıza getiriyoruz' vaadiyle dolandırıyorlar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ramazan Bayramı Emniyet Yerel Teknoloji Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur