Bankacılık Düzenleme ve Kontrol Kurumu (BDDK), elektrik motorlu taşıtların alımına ilişkin kredi tutarlarında düzenlemeye gitti.

BDDK’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya tarafından, Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’in (Kredi Yönetmeliği) 12. maddesinin dördüncü fıkrası ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Etkinlik Esasları Hakkında Yönetmelik’in (Parasal Kurumlar Yönetmeliği) 11/A maddesinin beşinci fıkrası uyarınca, 13 Haziran 2006 tarihli ve 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun geçici 12. maddesi kapsamına giren mükellefler göre üretilen sadece elektrik motorlu taşıtlar için Kredi Yönetmeliği’nin 12. maddesinin üçüncü fıkrası ile Mali Kurumlar Yönetmeliği’nin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen kredi vade sınırlarında düzenlemeye gidildi.

BDDK taşıt kredilerinde limitleri güncelledi

Buna tarafından Kurul, nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altındaki taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırını 48 ay olarak belirledi. Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira üzerinde olup 3 milyon lira üzerinde olmayan vasıta alımı nedeniyle kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 ay olurken nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üstünde olmayan vasıta alımı nedeniyle kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 24 ay olarak belirlendi.

Nihai fatura değeri 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon liranın üstünde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 12 ay oldu.

KREDİ TUTARININ TAŞIT DEĞERİNE ORANI YÜZDE 70’İ GEÇMEYECEK

Ayrıca Kredi Yönetmeliği’nin 12’nci maddesinin ikinci fıkrası ile Finansal Kurumlar Yönetmeliği’nin 11/A maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen vasıta teminatlı krediler hariç, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak vasıta kredilerinde ya da yapılacak mali kiralama işlemlerinde kredi tutarının taşıtın değerine oranının nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve aşağı olan taşıtlar için yüzde 70’i aşamamasına karar verildi.

BDDK taşıt kredilerinde limitleri güncelledi

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin liranın üstünde olup 3 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için kredi tutarının yüzde 50’yi aşamaması, nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için kredi tutarının yüzde 30’u aşamaması kararlaştırıldı.

Ayrıca, kredi tutarının nihai fatura değeri 4 milyon liranın üstünde olup 5 milyon liranın üstünde olmayan taşıtlar için yüzde 20’yi aşamamasına karar verilirken nihai fatura değeri 5 milyon liranın üzerindeki taşıtlar içinse kredi tutarı yüzde sıfır olarak belirlendi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Bankacılık Düzenleme Ve Denetim Kurumu Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur