Milletlerarası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişikliklere alt olarak aralıksız güncellenen akaryakıtta yeni bir gelişme yaşandı. 21 Mart Perşembe günü pompaya yansıyacak zamla yakıt ve motorinde fiyatlar 43 TL seviyelerini aşmış olacak.

En son 15 Mart Cuma günü yakıt ve motorine yapılan zamdan sonradan iki petrol ürününde yine fiyat artışı yaşanacak. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere kadar benzine 1.34 TL, motorine ise 1.11 TL zam yapılacak.

BENZİN, MOTORİN VE LPG NE DEK?

İstanbul’da benzinin litre fiyatı 42,10 TL,

Motorinin litre fiyatı 41,90 TL,

LPG ise sıradan 21,95 TL’den satılıyor

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de yakıt ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satmak fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz mahsul fiyatları ve jurnal dolar kuru takip edilerek emin bir fiyat başkalaşım farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplama sonucunda yayılma firmaları kadar uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere tarafından değişim gösterebiliyor.

Otomobil Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur