Uluslararası petrol fiyatlarındaki artışa ve döviz kurundaki dalgalanmaya bağlı olarak mazot fiyatlarındaki yüksek seyir sürüyor. Son gelişmeye tarafından benzin ve motorine yapılacak zamla İstanbul’da yakıt ve motorinin litresi ortalama 43 lira seviyesinin üstüne çıkacak.

Akaryakıt sektörü kaynaklarından alınan bilgilere tarafından 21 Mart Perşembe günü geçerli elde etmek üzere benzinde 1 lira 50 kuruş, motorinde ise 1 lira 30 kuruşluk fiyat artışı yaşanacak. Geçtiğimiz hafta benzine 1 lira 53 kuruş, motorine ise 1 lira 10 kuruş zam yapılmıştı.

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE DEĞIN?

İstanbul’da motorinin litresi 41.87 TL,

Benzinin litresi 42.10 TL,

LPG fiyatı ise sıradan 21.95 TL’den satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de yakıt ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz mahsul fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek emin bir fiyat metamorfoz farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplama sonucunda bölüştürme firmaları kadar uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere tarafından değişiklik gösterebiliyor.

Zam Ulaşım Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur