Türkiye’deki yüksek döviz kuru ve geçtiğimiz yaz yapılan ÖTV zammı sonrası yüksek seyreden mazot fiyatlarında yeni bir fiyat artışı gerçekleşmesi bekleniyor.

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre benzine 1,53 TL, motorine ise 1,10 TL zam gelecek. Zam, akaryakıt fiyatlarına 15 Mart Cuma günü itibariyle yansıyacak.

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE KADAR?

İstanbul’da benzinin litresi 40,53 TL, motorinin litresi 40,72, LPG ise 20,50 TL seviyelerinden satılıyor. Benzin ve zamma yapılacak zam sonrası ise fiyatlar 42 TL seviyelerine çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması aracılığıyla hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan jurnal CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat başkalaşım farkında olan gümrüksüz rafineri tavan satmak fiyatı bulunuyor. Hesaplanma sonucunda bölüştürme firmaları göre uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre değiştirme gösterebiliyor.

Zam Enerji Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur