Uluslararası petrol fiyatlarındaki artışa ve döviz kurundaki dalgalanmaya emrindeki olarak akaryakıt fiyatlarındaki yüksek seyir sürüyor. Bu gece itibarıyla yapılan zamla İstanbul’da benzin ve motorinin litresi sıradan 43 lira seviyesinin üzerine çıktı.

Benzinde 1 lira 50 kuruş, motorinde ise 1 lira 30 kuruşluk fiyat artışı yaşandı. Geçtiğimiz hafta da benzine 1 lira 53 kuruş, motorine ise 1 lira 10 kuruş zam yapılmıştı.

Benzine ve motorine gece yarısı zam

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARI NE DEK?

Bu geceki zamla birlikte İstanbul’da benzinin fiyatı 43 lira 44 TL oldu, motorinin fiyatı ise 43 lira 2 kuruş oldu. öte taraftan Ankara’da ise benzin fiyatı 44 lira 20 kuruş, motorin fiyatı ise 43 lira 84 kuruşa yükseldi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satmak fiyatının bulunması yöntemi kullanılarak hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan jurnal CIF Akdeniz mahsul fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirlenmiş bir fiyat başkalaşım farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı bulunuyor. Hesaplama sonucunda dağılma firmaları göre uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere kadar değiştirme gösterebiliyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Enerji Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur