Sakatatın başkenti Adana‘da koyunun tüm organları neredeyse yok satıyor. çok eskiden çöpe atılan ancak şu anda ham olarak tanesi 60, pişmişi de 100 liraya satılan şırdan da yerini alternatif ürünlere bırakıyor. Adana Kasaplar Çarşısı’nda kilosu 50 liradan satılan koyun kulağına vatandaşlar istek gösteriyor. Adanalılar ayrıca lezzetli hem de vitamin açısından yararlı olan koyun kulağını ızgara, çorba ve kavurma olarak tüketiyor.

“KİLOGRAMI HEMEN 50 LİRADAN SATILIYOR”

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, koyun kulağına rağbetin sosyal medya sayesinde arttığını söyledi. Yağmur, “Koyun kulağı kelleden ayrılıp ütüleniyor ve peşinde kelle paça çorbasının içerisinde tüketiliyor. Kilogramı derhal 50 liradan satılıyor. Havaların çok aşırı sıcak gitmemesi sebebiyle rağbet pozitif. Keza sevenler tüketiyor hem de kelle alamayan vatandaşlar kulağı alıyor” diye konuştu.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

“ADANA’DA HAYVANIN TÜM BÖLGELERİ TÜKETİLİYOR”

Adana’da hayvanın bütün bölgelerinin tüketildiğini aktaran Yağmur, “Türkiye’nin sakatat tüketiminde başkent ili Adana. Adana’da da hayvanın bütün bölgeleri tüketiliyor. Hayvanın eti dek sakatatı da vitamin açısından çok faydalı. Hiçbir hastalık vermiyor bu sakatatlar. İnsanlar da gönüllerince yiyor” dedi.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

“SOSYAL MEDYA SAYESİNDE POPÜLERLİĞİ ARTTI”

Koyun kulağını satan Güngör Güler ise talebin fazla olduğunu söyledi. Güler, “Koyun kulağı eskilerin bildiği leziz bir mahsul. sosyal ağ doğruca popülerliği arttı. Özel müşterilerimiz bunu istek ediyor biz de onlara hazırlıyoruz. İsteyenler kelle paça çorbasının içerisinde tüketiyor isteyenler ızgarada tüketiyor. Ama şırdan dek istek görmüyor. Herkes şırdanı merak edip şırdanı tüketiyor. Ancak onun da fiyatı arttığı için alternatif ürünlere de yönelmeler başladı” ifadelerini kullandı.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

“YEDİM FAZLA BEĞENDİM”

Koyun kulağı yiyen Berdan İnsan isimli vatandaş, “Yedim çok beğendim. Zaten bildiğimiz bir lezzet, herkese nasihat ederim. Biz Adanalılar hayvanın hiçbir bölgesini savurganlık etmiyoruz” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Adana Gastronomi Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur