Kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin devam etmesiyle ilk kez 69 bin dolar sınırının üzerine çıkarak rekor kırdı.

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 3 artarak 2 trilyon 540 milyar doları aştı. En büyük kripto para birimi Bitcoin, spot Bitcoin ETF’lerine yatırım artışını sürdürmesiyle son 24 saatte yüzde 2,6’dan artı bedel kazandı.

Bitcoin, 69 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı

Büyük merkez bankalarının bu sene faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici bir para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin’deki artışı destekliyor.

TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI

Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesini test eden Bitcoin, bugün TSİ 18.10 itibarıyla 69 bin 170 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Bitcoin’in fiyatı, rekor seviyenin ardından yapılan kar satışlarının etkisiyle her tarafta 68 bin dolar bandına geriledi. Bitcoin geçen sene yaklaşık yüzde 157 bedel kazanmıştı. Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci nedeniyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

Bitcoin, 69 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı

ETHEREUM DA YÜKSELDİ

Piyasa değeri bakımından 2. sırada bulunan Ethereum da son 24 saatte yüzde 6,6 değerinde kazanarak 3 bin 793 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021’de 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 bambaşka spot Bitcoin ETF başvurusunu 11 Ocak’ta onaylamıştı.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Teknoloji Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur