Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin sürmesi, Bitcoin’de yeni rekoru getirdi. Son 24 saatte yüzde 2,3 değerinde artışı kaydederek 71 bin doların üstüne meydana çıkan Bitcoin, kripto para piyasasının değer de yükselişi beraberinde getirdi.

MERKEZ BANKALARININ FAİZDE DÜŞÜŞE GİDECEĞİ ARTIŞI DESTEKLEDİ

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine kadar, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 0,7 artarak 2 trilyon 650 milyar doları aştı. Büyük merkez bankalarının bu sene faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin’deki artışı destekliyor.

Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesini test eden Bitcoin, bugün TSİ 10.30 itibarıyla 71 bin 50 dolardan operasyon görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Bitcoin geçen yıl takriben yüzde 157 değerinde kazanmıştı.

NİSANDA YARILANMA GERÇEKLEŞECEK

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci sebebiyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönü olan ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

Piyasa değeri bakımından 2. sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 0,9 bedel kazanarak 3 bin 986 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021’de 4 bin doların üstüne çıkarak rekor kırmıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 öbür spot Bitcoin ETF başvurusunu 11 Ocak’ta onaylamıştı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kripto Para Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur