Oba Un ve Makarna sosyal medyada bozulmuş ve böceklenmiş buğday irmiğine ait görüntülere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada gündeme gelen, son kullanım günü geçmiş ürünlerin satışına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“GEMİLERİN GECİKMESİNDEN DOLAYI”

Görüntülerdeki ürünlerin Afrika’ya ihraç edilen buğday irmiğine ait olduğu, transfer limanındaki gemi acentalarından kaynaklı gecikmesinden dolayı Afrika’daki üreticinin maksimum teslim sürelerinde ürünü temin edememesinden nedeniyle ürünün menşei olan ülkeye geri getirilmesine niçin olduğu bilgisi verildi. Geri getirilen bu ürüne ilişkin olarak yıkım talebinin 6 Mart 2024 tarihinde İskenderun Gümrük Müdürlüğü’ne iletildiği belirtildi.

“İMHA TALEBİ İLETİLDİ”

Firmanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Paylaşılan görüntüler ihracatını gerçekleştirdiğimiz buğday irmiğine ait olup, Afrika’da üretici olan müşterimize özel olarak üretilmiştir. Sözde mamul olan bu ürünün üreticiye azami 30 ila 40 gün içerisinde ulaşması gerekmektedir. Ama transfer limanındaki gemi acentalarından kaynaklı gecikmesinden nedeniyle üreticinin maksimum teslim sürelerinde ürünü tedarik edememesi, ürünün menşei olan ülkeye geri getirilmesine sebep olmuştur.

Geri getirilen bu ürüne ilişkin olarak imha talebi 06.03.2024 tarihinde vekilimiz Ünsped Gümrük Müşavirliği tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Alan Müdürlüğü İskenderun Gümrük Müdürlüğü’ne iletilmiş olup, İskenderun Gümrük Müdürlüğü göre 06.03.2024 tarihine evrak kaydına alınmıştır. Keza üründe nakliye kaynaklı biçimsizleşme yaşandığı için ürün bedeli sigorta şirketi kadar karşılanmıştır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Oba Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur