Küresel hesaplı krizin etkileri Türkiye’de de yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı gibi büyük sıkıntılara niçin olurken, yaşanan sorunlar 31 Mart yerel seçimlerine de yansıdı.

ANKARA BU İDDİAYI KONUŞUYOR

İktidar kanadı idareli sıkıntıları tamir etmek namına birbirini izleyen hamleler yaparken, Ankara kulislerine düşen son bahis da büyük ses getirdi.

“DOĞAL GAZ VE ELEKTRİK GİBİ KAMU ZAMLARI ERTELENDİ…”

Hükümetin minimum ücrete ara zam yapılmasına sıcak baktığı fakat ekonomi yönetiminin tavrının negatif olduğuna uyarı çeken kaynaklar, doğal gaz ve elektrik gibi ulus zamlarının ertelendiğini, bu zamların Haziran ayında enflasyon açıklandıktan sonra yansıtılması halinde eylül ayı gibi minimum ücrete ara zam yapılabileceğini öne sürüyor.

ASGARİ ÜCRETE NE DEĞIN ZAM GELİR?

Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri de muhtemel bir zam durumunda rakamın ne olacağı yönünde. O konuda da 3 veya 4 bin liralık bir artışın konuşulduğu ifade ediliyor.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ

2024 net asgari vergi 49 artışla 17.002 lira olmuştu. Böylece 2024 yılında minimum ücretin işverene maliyeti 7.741 lira artarak 23.502 lira oldu. Buna tarafından, brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücretin, 17 bin 2 lira 12 kuruşunu net en az ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşunu SGK primi ve 200 lira 3 kuruşunu işsizlik sigortası primi oluşturdu. Brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş olan asgari ücrete, 3 bin 100 lira 39 kuruş SGK primi (işveren payı) ile 400 lira 5 kuruş işveren işsizlik sigorta primi kalemleri de eklenince yeni minimum ücretin bir emekçi için işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş oldu.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

En Az Ücret Ekonomi Ankara Eylül Zam Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur