Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,73 değerinde kaybederek 9.455,45 puana indi.

Borsa günün ilk yarısında geriledi

Günün ilk yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa tarafından 69,14 puan azalışla 9.455,45 puana geriledi. Toplam operasyon hacmi 34,5 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,30, holding endeksi yüzde 0,20 bedel kaybetti.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,68 ile spor, en fazla gerileyen ise yüzde 2,05 ile ticaret oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, İsrail ile İran arasındaki gerilimin daha da artabileceği endişesi ve ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle olumsuz bir seyir izlendiğini açıklama etti.

Bugün Amerikan medyasının ABD’li yetkililere dayandırarak geçtiği haberlerde, İsrail’in İran topraklarına karşın bir saldırı düzenlediği bildirildi. İran basını da İran Hava Kuvvetleri Üssüne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurdu.

Dünya genelinde halihazırda enflasyonla mücadelede manâlı bir mesafe kat edilmesi gerekirken, Orta Doğu’daki tansiyonun emtia fiyatlarındaki oynaklığı artırarak enflasyonist baskıyı desteklemesinden korkuluyor. bununla beraber, İsrail ile İran arasındaki tansiyonun daha da yükselmesinin merkez bankalarının atacağı adımları etkileyebileceği endişeleri de fiyatlamaları zorlaştıran bir diğer unsur olarak görülüyor.

Analistler, öğleden sonradan haftalık para ve banka istatistikleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.600 ve 9.700 seviyelerinin direnç, 9.400 ve 9.300 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur