Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,04 değerinde kazanarak 9.646,95 puana çıktı.

Borsa günün ilk yarısında yükseldiGünün birincil yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 98,86 puan artışla 9.646,95 puana yükseldi. Toplam operasyon hacmi 46,2 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,94, holding endeksi yüzde 1,37 bedel kazandı.

Sektör endeksleri aralarında en fazla kazandıran yüzde 3,57 ile spor, en fazla gerileyen ise yüzde 1 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı oldu.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın şahin tonlu sözle yönlendirmelerinin gerisinde bankanın faiz indirimlerine yakın zamanda başlamayacağına ilişkin endişelerin artmasıyla karışık bir seyir izlendiğini söyledi.

Bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Milletlerarası Finans Enstitüsünün düzenleyeceği Küresel Görünüş Forumu’nda yapması beklenen söylev yatırımcıların odağına yerleşti.

öte taraftan dün, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) kadar düzenlenen ‘Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi’ başlıklı etkinlikte konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, ‘Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini tekrar tekrar verdik. Piyasaların beklediğinden fazla daha pozitif miktarda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon konusunda ne değin ciddi olduğumuzu gösterdik.’ dedi.

Dünya Bankası da dün, Türkiye için hazırlanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) zarfında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin takriben 12 milyar dolarının özel sektöre, finansmanın geri kalanının ise geçen sene meydana gelen depremlerin yaralarının sarılması, enerji güvenliğinin artırılması ve iklim değişikliğiyle ilgili sorunların ele alınmasına karşın olacağını bildirdi.

Analistler, öğleden sonra ABD’de Fed’in Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.700 ve 9.800 seviyelerinin dayanıklılık, 9.600 ve 9.500 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur