Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,72 yükselişle 9.617,18 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 69,10 puan ve yüzde 0,72 bedel kazanarak 9.617,18 puana çıktı.

Borsa İstanbul güne yükselişle başladıBankacılık endeksi yüzde 1,08 ve holding endeksi yüzde 0,74 çoğalma kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık olurken, tek kaybettiren ise yüzde 0,80 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

Dün, satıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,36 layık kaybıyla 9.548,09 puanla tamamladı.

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın şahin tonlu sözle yönlendirmelerinin arkasında bankanın faiz indirimlerine yakın zamanda başlamayacağına ilişkin endişelerin artmasıyla negatif bir seyir izlendiğini söyledi.

Bugün, Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Uluslararası Finans Enstitüsünün düzenleyeceği Küresel Görünüm Forumu’nda yapması beklenen hitabe yatırımcıların odağına yerleşti.

öte taraftan dün, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) ve Dış İlişkiler Konseyi (CFR) kadar düzenlenen “Gelişmekte Olan Piyasalarda Merkez Bankası Yönetimi” başlıklı etkinlikte konuşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, “Ne gerekiyorsa yapacağımızın sinyalini defalarca verdik. Piyasaların beklediğinden fazla daha pozitif miktarda sıkılaştırma yaptık ve dezenflasyon konusunda ne kadar önemli olduğumuzu gösterdik” dedi.

Dünya Bankası da dün Türkiye için hazırlanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) dahilinde yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin takriben 12 milyar dolarının özel sektöre, finansmanın geri kalanının ise geçen sene meydana gelen depremlerin yaralarının sarılması, enerji güvenliğinin artırılması ve iklim değişikliğiyle ilgili sorunların ele alınmasına yönelik olacağını bildirdi.

Analistler, bugün yurt içinde ödemeler dengesi, yurt dışarıya ise Avro Bölgesi’nde enflasyon verileri ve ABD’de Fed’in Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.700 ve 9.800 seviyelerinin dayanıklılık, 9.600 ve 9.500 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur