Edirne’de ihracat yükü taşıyan tırlar, 31 Mart’ta Schengen bölgesine geçecek Bulgaristan‘ın, Lesovo gümrüğünde kontrolleri sıkılaştırması nedeniyle, Hamzabeyli Sınır Kapısı yolunda 10 kilometreyi bulan kuyruk oluşturdu. Kuyruğun Bulgaristan‘da gümrük görevlilerinin ağır çalışmasından kaynakladığını belirtip, saatlerce ummak zorunda kaldıklarını dile getiren tır şoförü Mesut Seçkin, “Bulgaristan polislerinin işleri ağır yapması bunların hepsi bu sıraların oluşmasına sebep oluyor. İşleyişin değişmesi gerekiyor.” dedi.

Sınır kapısında 10 kilometrelik 'Schengen' kuyruğu

Bulgaristan ve Romanya’nın 31 Mart’tan itibaren Avrupa Birliği (AB) içinde serbest dolaşım imkanı karşılayan Schengen bölgesine kısmen katılması için anlaşma sağlandı. Yaşanan gelişmenin arkasında Türkiye’den Bulgaristan‘a açılan Hamzabeyli Gümrük Kapısı karşısındaki Bulgar gümrüğü Lesovo’da kontroller sıkılaştırılmaya başlandı. Kontrollerin artmasıyla, Türkiye’den aldıkları yükü Avrupa’ya götürmek için sınır kapısına gelen tır şoförleri, Hamzabeyli yolu üstünde 10 kilometreyi bulan kuyruk oluşturdu. Hamzabeyli’de bulunan Gümrük ve Turizm İşletmeleri’ne (GTİ) emrindeki tır parkı 750 araçla tam kapasite çalışırken, şoförler ise saatlerce kuyrukta beklemekten şikayet ediyor.

Sınır kapısında 10 kilometrelik 'Schengen' kuyruğu

“BULGAR GÖREVLİLER İŞLERİ AĞIR YAPIYOR”

Hudut kapısında tırıyla 17 saattir kuyrukta beklediğini bildiren Mesut Seçkin, “Buraya geldiğimizde 23-25 kilometrelerden sıralara giriyoruz. Bu sıranın uzamasının yegane sebeplerinden bir tanesi de işlemlerin yavaş olması, Bulgaristan polislerinin işleri ağır yapması gibi nedenler bu sıraların oluşmasına sebep oluyor. İşleyişin değişmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Sınır kapısında 10 kilometrelik 'Schengen' kuyruğu

KAÇAK GÖÇMENLERE KARŞI NÖBETLEŞE UYKU

Kuyrukta kaçak göçmen sıkıntısı da yaşadıklarını söyleyen Seçkin, “Bu yolda mülteci sıkıntıları oluyor. Tüm camianın içerisindeki şoförler biliyor. Araçlarımıza biniyorlar, gümrük halatlarımızı koparıyorlar, geçenlerde bir arkadaşımıza somut müdahalede bulundular. Gelen şoförün takozu bitiyor istirahate geçmesi gerekiyor. Korkusundan geçemiyor. Aynı firmadan 3 aracız, şoförün biri uyurken biri nöbette bekliyor. Başka çaresi yok bunun maalesef. Eğer yapmazsanız gümrüğe geldiğinizde kontrol edildiğinde mührünüz kopuktur, arabanın şase kısmında sığınmacı vardır. ya da aracınız bir yerine hasar vermişlerdir.” diye konuştu.

Sınır kapısında 10 kilometrelik 'Schengen' kuyruğu

“SIRA KAVGALARI OLUYOR”

Avrupa’ya tekstil ürünü götüren Şevket Şeker de “Takriben 11 saattir kuyruktayız. Net bir bilgimiz yok. Söylentilere kadar ‘Bulgaristan araçları çekmiyor’ diyorlar. Yan ki zorlama oluyor. Gece direksiyon başında yol geldim. Sabah sekizden beri ayaktayım. Sıra kavgaları oluyor. Dur-kalk yerine getirmek zorundayız durmadan. Çoğu arkadaşımızın başına geldi, göçmenler halatları, mühürleri kesip araçlara biniyor. Şoförler fark etmediğinde gümrükte tespit edilince şoför arkadaşlara canice yazılıyor veya deport ediliyor. Önlem olarak uyumuyoruz, aralıksız aynadan araçtan inip denetim ederek tedbir almaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sınır kapısında 10 kilometrelik 'Schengen' kuyruğu

“17 SAATTİR BEKLİYORUM”

Gaziantep’ten gelen Selahattin Çağlayan ise “Bu kuyruğun sebebi Bulgaristan’daki gişelerin meslek yapmaması ve yetersiz kalması. Ben buraya geleli 17 saat oldu,17 saattir daha bana sıra gelmedi. Daha da 4-5 saat bekleyeceğim.” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Schengen Bölgesi Bulgaristan Romanya Dünya Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur