Davetli olduğu A Haber ekranlarında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde yer alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yüksek enflasyonun aşağıda ezilen emeklilerle ilgili özel bir çalışma yaptıklarını ifa etti.

“TAMAMLANDIĞINDA TOPLUMLA PAYLAŞILACAK”

Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Cevdet Yılmaz, “Emeklilerimize 6 ay için bir artış yapılmıştı biliyorsunuz. Bu yüzde 50’ye varan çoğaltma 6 ay için geçerli, 6 aylık süre için yapılmıştı. 6 ay sonrası memurlarda olduğu gibi emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır şüphesiz. Dolayısıyla orada zorunlu ayarlamalar mutlaka ele alınacak, yapılacaktır. Bir taraftan da Egzersiz Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı, gündelik hayata dokunan birtakım çalışmalar, hazırlıklar var. Onlar da tamamlandığında Egzersiz Bakanlığımız bunları toplumla paylaşacaktır” dedi.

Cevdet Yılmaz duyurdu! Emekliler için özel çalışma yoldaCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

“ENFLASYONU DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Enflasyonla çaba konusunda da önemli mesajlar veren Yılmaz, “Enflasyonu düşürmeye kararlıyız, geçmişte de bunu yapabilmiş bir kadroyuz. Bu bir süreç. Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta enflasyon düşecek.” ifadelerini kullandı.

Cevdet Yılmaz duyurdu! Emekliler için özel çalışma yolda

SEÇİM SONUÇLARINI YORUMLADI

Yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde de yer alan Yılmaz, seçimlerin bahtı açık olmasını diledi. Geçen sene mayıs ayında bir demokrasi şöleni biçiminde genel seçim geçirildiğini anımsatan Yılmaz, “Vatandaşımızın, seçmenin iradesini tekrar tekrar olduğu gibi saygıyla karşıladık. bundan başka bir şey de düşünülemez zaten. AK Parti’nin zihniyeti de zaten budur. Biz hiçbir zaman faturayı vatandaşa çıkaran bir siyaset anlayışına sahip olmadık. Sonuç ne olursa olsun dönüp kendimize baktık. Bu seçimde de aynısını yapıyoruz. Fazla daha bambaşka bir oy oranı olsa çok daha yüksek bir oy oranı olsa da bunu yapacaktık onu söyleyeyim. Çünkü AK Parti’nin geleneğinde bu var. Hangi sonuç olursa olsun biz dönüp gerçi bakarız. Daha iyisini niye yapamadık diye sorarız” şeklinde konuştu.

EMEKLİ ZAMMINDA KRİTİK İPUCU

Milyonlar emekli maaşı hesaplaması yapmak için ipuçları ararken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ni yayımladı. Buna kadar enflasyonda iyileşme tahminlere yansıdı. Buna göre, geçen ay yüzde 3,42 olan nisan ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 3,25’e indi. Cari sene sonu TÜFE artışı beklentisi de yüzde 44,19’dan yüzde 44,16’ya geriledi. Mayıs ayı için beklenti yüzde 3 olurken, Haziran ayı enflasyon tahmini de yüzde 2,54 oldu.

EMEKLİYE YÜZDE 15,05’LİK ZAM CEPTE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53 ve mart ayı için 3,16 enflasyon açıklamıştı. Buna kadar SGK ve Bağ-Kur emekli maaşı yüzde 15,05’lik zammı çoktan yargı etmiş oldu.

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMI ORTAYA ÇIKTI

Nisan ayında yüzde 3,25, Mayıs’ta yüzde 3,00 ve Haziran’da yüzde 2,54’lük enflasyon rakamları da hesaba katıldığında 6 aylık enflasyonun yüzde 25,46 olması bekleniyor. Bu rakam Bağ-Kur ve SSK emekli maaşı zammı oranını yansıtıyor.

31 Mart Yerel Tercih Sonuçları İçin Tıklayın

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Cevdet Yılmaz Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur