Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Asrın İşadamları Derneği’nin geleneksel gecesine katılarak, rahat seviyesinin kayba uğramaması için enflasyonun düşürülmesi için üç ayaktan oluşan bir programın hayata geçirildiğini belirtti. Yılmaz konuşmasında İBB’nin yatırımlarını azalttığına da şive yaptı.

Cevdet Yılmaz'dan enflasyon mesajı! 'Öncelikli konumuz...'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) İftar Programı’nda, Türkiye’nin ekonomisine ve jeopolitik risklere değindi.

Yılmaz, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları dolayısıyla Ramazan’ı buruk yaşadıklarını söyledi.

Uluslararası kurum ve kurulların sorun çözme kapasitesinin olmadığının bu vesileyle bir defa daha görüldüğünü gösteren Yılmaz, laf konusu kurum ve kurulların gözden geçirilmesi gerektiğini açıklama etti.

Küresel ortama bakıldığında durumda olunmadığını vurgulayan Yılmaz, koronavirüs yok edici etkilerinin halen devam ettiğini, dünyanın büyümesi ve ticaretinin tarihsel ortalamanın altında olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin esas ihraç pazarı olan Avrupa ülkelerinin durgunluk içerisinde olduğunu aktaran Yılmaz, tüm bunlara rağmen Türkiye’nin yoluna kuvvetli şekilde devam edebilmesi için çaba ettiklerini ifade etti.

Cevdet Yılmaz'dan enflasyon mesajı! 'Öncelikli konumuz...'

‘Ekonomide, siyasi ve politika belirsizlikler önemli kavramlar’

Ekonomide, siyasi ve politika belirsizliklerinin manâlı kavramlar olduğuna dikkati çeken Yılmaz, Türkiye’de geçen yıl mayıs ayında genel seçimlerin yapıldığını, bu seçimle 5 sene için siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığını belirtti.

‘Tüketimin aşırısı hesaplı bünyemize hasar veriyor ve ithalatımızı körüklüyor’

31 Mart’ta yapılacak lokal seçimler dahilinde ‘genel tercih yapılıyormuş gibi’ bir hava oluşturulmaya çalışıldığını, bunun dürüst bir yaklaşım olmadığını anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

Genel seçimler oldubitti, ikinci kere yapacak halimiz de yok. Halkımız, aziz milletimiz, seçmenimiz, başkanımıza, Meclisimize zorunlu yetkileri verdi. Dolayısıyla ülke düzeyinde, makro düzeyde politikaların lokal seçimle değişmesini ummak eşyanın tabiatına aykırı. Yerel seçime gidiyoruz, lokal seçim makro politikaları değil, lokal düzeydeki politikaları etkileyen bir seçim. Bu fazla açık bir reel.

‘Reel tarafta epeyce iyi bir performansımız var’

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değinen Yılmaz, ‘Reel tarafta oldukça iyi bir performansımız var. Büyümemiz son 20 yılda 5,4 civarı. Son yılda dünya 3,6 çabuk büyürken, Türkiye takvim ortalama 5,4 ile büyümüş. Dolayısıyla dünyada 1,8 puan daha yüksek bir yükselme performansımız olmuş.’ değerlendirmesini yaptı.

‘İthalatı tahrik edici tüketimi ılımlı hale getirmeye çalışıyoruz’

İthalatı kışkırtma edici tüketimi ılımlı ülkü getirmeye çalıştıklarına dikkat çekici eden Yılmaz, şu ifadeyi kullandı:

Tüketim çağrıda bulunmak sosyal rahat çağrıda bulunmak bir taraftan fakat bir taraftan her şeyin aşırısı gibi tüketimin aşırısı da hesaplı bünyemize zarar veriyor ve ithalatımızı körüklüyor. Dolayısıyla daha ılımlı bir tüketim, büyümenin kompozisyonunda ise ihracatın, yatırımın daha artı pay sahibi olduğu bir artış stratejimiz var. İşin özü bu.

‘Cari açık gerilemeye devam ediyor’

İç talep ile dış istek arasındaki dengelenmeyi arzuladıklarını dile getiren Yılmaz, ihracatın artmaya cari açığın ise gerilemeye devam ettiğini söyledi.

Son dönemlerde döviz üzerinden yapılan spekülasyonların yararsız olduğundan ve ilerleyen dönemde bunun fazla daha net görülebileceğinden bahseden Yılmaz, Türkiye’de siyasi ve ekonomi temellerinin sağlam olduğunu ifade etti.

‘Enflasyonu düşürmeyi öncelikli konumuz olarak görüyoruz’

Sürdürülebilir artma ve sosyal dengeler için enflasyonu indirmek durumunda olduklarını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

Enflasyonu düşürmediğiniz bir ortamda dağıtılmış kesimlerin refah koşullarını iyileştirmek için ne yaparsanız yapın bunlar bir zaman sonra eriyor ve etkisini kaybediyor. Dolayısıyla enflasyonu düşürdüğünüz zaman kalıcı sosyal rahatlık artışını da sağlamış oluyorsunuz. Bu açıdan da enflasyonu düşürmeyi öncelikli konumuz olarak görüyoruz. Bu konuda da bir taraftan para politikalarıyla, bir taraftan maliye politikalarıyla, diğer taraftan yapı reformlarla, üç ayaktan oluşan bir programı hayata geçiriyoruz. Detaylarına şimdi inmek istemiyorum ama istikrarlı bir şekilde bunu uygulamaya devam edeceğiz.

‘Bütün büyükşehirler içerisinde en fazla yatırımı eksilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem kaynaklarının büyük oranda yatırıma ayrıldığını gösteren Yılmaz, şu şekilde konuştu:

Diyelim 100 lira geliri var İBB’nin, bir önceki dönem bunun 55 lirasını yatırıma ayırmış, yatırım yapmış. Geçen dönem bu oran ne olmuş? Yüzde 38’e düşmüş. 17 puan azalmış. Bu hakikaten fazla önemli bir sayı. Bütün büyükşehirler içerisinde azami yatırımı eksilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Kusura bakmayın bunun bir izahı yok. Bu dek büyük yatırım ihtiyaçları var ve yatırımlar geriye gidiyor. Bunlar rakamsal olarak ortada. Dahası öz kaynaklarını da düşürmüş.

Murat Kurum’a yardım talebi

‘İstanbul için deniz bitti.’ diyen ve İstanbul’un bir dönem daha yatırımsızlığa tahammülünün olmadığını ifade eden Yılmaz, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek lokal seçimler için Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’a destek istedi.

Cevdet Yılmaz'dan enflasyon mesajı! 'Öncelikli konumuz...'
sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur