Enflasyonda beklenen düşüşün gerçekleşmemesi, 17 bin 2 liralık en düşük ücretle geçinmeye çalışan işçilere kuvvet günler yaşatırken ara zam beklentisi çalışan kesimde büyümeye başladı. Ancak Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan konuyla ilgili son açıklamasında ara zammın yapılmayacağını hatırlattı. CHP ise Meclis’e “Minimum ücrete 3 ayda bir zam yapılsın” teklifini sundu.

ASGARİ VERGI BELİRLENMEDEN “1 YIL GEÇERLİ OLACAK” AÇIKLAMALARI GELMİŞTİ

2024 yılı için 17 bin 2 lira olarak belirlenen en az ücrete sene içinde bir zam daha yapılmayacağı, komisyon görüşmeleri başlamadan önce keza Cumhurbaşkanı Erdoğan keza de Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Işıkhan göre vurgulanmıştı. Yüksek enflasyonun ücretli çalışanların giderlerini artırması ise konuyu yeniden gündeme getirdi.

CHP’DEN MECLİS’E TEKLİF

Çalışanlar, minimum ücrete ara zam beklentisine girerken CHP’den minimum ödenti hamlesi geldi. Teklifte en az ücrete her 3 ayda bir enflasyon oranında zam yapılması yer aldı.

CHP grup başkanvekilleri Ali Mahir Başarır, Murat Dikte ve Gökhan Günaydın, Meclis Başkanlığı’na emekliler ve minimum ücretle çalışanlar için bir yasa teklifi sundu. Çalışanların alım gücündeki erimeye uyarı çekilen yasa teklifinde “Minimum ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında artırılması” önerisi sunuldu.

“EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÖDENTI DÜZEYİNE ÇIKARILSIN”

Teklifte hem emeklilerle ilgili de en az emekli aylığının minimum vergi seviyesine çıkarılması istendi. Yasa teklifinde esnafla ilgili de kendisi ve çalışanları için ödediği primlerin yarısının Define tarafından karşılanması önerisi yer aldı.

Cumhuriyet Insanlar Partisi Vedat Işıkhan Minimum Ödenti Zam İş Dünyası Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur