Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçilerin ve üreticilerin yanında olmaya devam ettiklerini vurgulayarak, üreticilerin nebati veya hayvansal üretimde 300 bin liraya kadar yüzde 100 faiz kesik kredinin yüzde 70’i ayni, yüzde 30’u da peşin para olarak kullanabileceğini belirtti.

Çiftçilere müjde! Yüzde 100 faiz indirimli 300 bin TL...Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tarımsal Üretime Dair Faiz/Kar Payı Destekli Yatırım ve İşletme Kredisi/Finansmanı Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

‘YÜZDE 30’UNU NAKİT OLARAK KULLANABİLECEK’

Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, üreticiler, temel bitkisel ve hayvansal üretim konularında 300 bin liraya değin (bu tutar dahil) yüzde 100 faiz indirimli kredinin yüzde 70’ini akaryakıt, veterinerlik hizmeti, yem, hap, aşı, gübre, tohum, fide ve güya tarımsal girdiler için ayni, yüzde 30’unu da nakit olarak kullanabilecek.

‘YÜZDE 15 İLAVE FAİZ/KAR PAYI İNDİRİMİNDEN YARARLANABİLECEK’

Imal planlaması dahilinde üretim yapan üreticiler yüzde 20, Bakanlıkça yayımlanan alıcı sözleşmeler ile sözleşmeli imal yapan hakiki ve tüzel kişiler ise yüzde 15 ek faiz/kar payı indiriminden yararlanabilecek.

Hastalıktan ari işletmeler için, sıhhat sertifikasına sahip bulunan ve bu sertifikayı alacak hayvancılık işletmelerine de yüzde 70-100 oranlarında faiz/ kar payı indirimi sağlanacak.

Yeni kurulacak seralar, kapalı bitkisel imal üniteleri ve mantar üretim tesisleri ile meyve bahçeleri için Bakanlık birimlerince onaylanan uyma belgeleri ile kredi kullanımı yapılacak.

Çiftçilere müjde! Yüzde 100 faiz indirimli 300 bin TL...

‘İZİNLERİN ALINMIŞ OLMASI ŞARTI ARANACAK’

Araştırma ve Geliştirme Yardım Programı zarfında, Bakanlık tarafından desteklenen proje sahibi, tarımsal AR-GE firmaları ile girişimciler yüzde 50 faiz/kar payı kesik yatırım ve işletme kredi/finansmanı kullanabilecek.

Biyoloji Ile Ilgili ve/veya biyoteknik mücadelede kullanılan, mikrobiyal gübre, aminoasit taşıyan organik gübre, organik ve organomineral gübre, biyogaz atığından üretilen fermente gübre imal tesis ve yatırımları biyo-tarım yatırımları konusunda kredi/finansmanından yararlandırılabilecek.

Yeni yatırımlar için kullandırılacak kredi/finansmanlarda, tarım dışı ve/veya tarımsal yapı izinlerinin küskün olması şartı aranacak.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN VE ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, üreticilere, tarımsal üretimin devamlılığı ve bilhassa stratejik ürünlerde gıda arz güvenliğinin sağlanmasına karşın desteklemelerde bulunduklarını hatırlattı.

Bu desteklerin yerinde, manalı ve üreticilerce ciddi anlamda hissedilebilir olmasının büyük tartı taşıdığına dikkati çeken Yumaklı, şu değerlendirmede bulundu:

“Tarımsal üretimde dünyada söz sahibi ülkelerden biri olarak, bu niteliğimizi devam etmek namına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonradan da çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yanına olmaya devam edeceğiz. Bu minvalde Devlete Ait Gazete’de yayımlanan beyanat ile 29 Aralık 2023 tarihli 8038 ve 8039 sayılı Cumhurbaşkanı kararları dahilinde, 1 Ocak 2024-31 Aralık 2026 döneminde Ziraat Katılım Bankası AŞ, TC Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılacak yatırım ve işletme kredisi/finansmanı ile ilgili teknik esaslar belirlendi. Üreticilerimize hayırlı ve verimli olsun.”

Çiftçilere müjde! Yüzde 100 faiz indirimli 300 bin TL...

“TARIMSAL İHRACATIMIZI DAHA ÜST SEVİYELERE TAŞIMAYI AMAÇLIYORUZ”

Yumaklı, planlı üretimin sağlam bir zemine oturtulmasında tarımsal desteklerin önemli bir yere sahip olduğuna muhabere ederek, “Tarımsal üretimde desteklerin yönlendirici rollerinin ve etkinliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımızla bir yana üretimde yeni rekorlar kırarak gıda arz güvenliğimizin devamını sağlamayı diğer yana da daha kaliteli ve bereketli bir imal yaparak tarımsal ihracatımızı daha üstteki seviyelere taşımayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur