Hayvansal üretimin planlı üretime dahil edileceğini söyleyen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, genç ve bayan üreticilere yüzde 70 ilave destek sağlanacağını bildirdi. Başkan Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin A Haber’e konuşan Malatya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Tunç desteklere ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı kadar ülkede hayvancılık ve tarımın geliştirilmesi adına değişik incelemeler ve desteklemeler gerçekleştiriliyor. Bu desteklemeleri ve hibeleri de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yoluyla çiftçilere ve hayvancılıkla uğraşan üreticilere veriliyor. Dünya Çiftçiler gününde laf konusu desteklere değinen Başkan Erdoğan, “İlk kere genç ve kadın üreticilerine yüzde 70 ek yardım sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

ÜRETİCİLERE YÜZDE 70 EK DESTEK

“Hayvansal üretimi ülke genelinde, planlı üretime dahil ediyoruz” diyen Başkan Erdoğan, aile işletmelerine tüm hayvancılık desteklemelerinde ilk kez ek takviye vereceklerini, ilk defa genç ve bayan üreticilerine yüzde 70 ilave destek sağlayacaklarını belirtti. Malatya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Murat Tunç canlı yayında yaptığı açıklamalarda, “Bu sene Bakanlığımızın tavsiyesiyle birlikte desteklerimiz için çağrılarımıza program program çıkıyoruz. 2. çağrımız çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesiyle ilgili olacak. Ona da Haziran – Temmuz ayında çıkacağız. Orada da 80 milyon euroluk bir desteğimiz mevcut. sonradan tarımsal faaliyetlerimizi iyileştirilmesi ve yapılmasıyla ilgili yani hayvancılıkla ilgili projelerimiz. Onlarda temmuz, ağustos ayı içerisinde çıkacağız. En son da çiftlik faaliyetlerinin çelşitlendirilmesiyle ilgili alet-ekipman alımlarıyla ilgili son çağrımıza çıkacağız. Yani toplamda 248 milyon euroluk bir çağrıya çıkmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE VE KADINLARA EKSTRA PUAN VERİLİYOR

ŞIMDI zaten 66 milyon euroluk tarım ve balıkçılık işletmelerinin kurulması ve modernize edilmesiyle ilgili çağrıda ayın 20’sine değin sisteme girişlerin devam ettiğini bildiren Tunç, desteklerde mesleki yeterliliği bulunan gençlere ve kadınlara ekstra puanlar verildiğini söyledi.

“Bu programımız Avrupa Birliği ve ulusal kaynaklarla benzer finansman ile desteklendiği için AB’de bu puanlamayı öngörüyor” diyen Tunç, projelerin KDV’den muaf olduğunu belirtti. sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur