İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırıları tüm şiddetiyle devam ederken, Türkiye’den ses getirecek yeni bir saldırı geldi. Geçtiğimiz günlerde İsrail‘e 54 mahsul grubunun ihracatını yasaklayan Türkiye, bu kez de ikinci aşamaya geçerek İsrail ile tüm ihracat ve ithalatı durdurdu.

ERDOĞAN CUMA NAMAZI ÇIKIŞINDA KONUŞTU

Alınan karar dünya kamuoyunda geniş akustik uyandırırken Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya bugün Cuma Namazı çıkışında yaptığı konuşmada değindi.

“BİR MÜSLÜMAN OLARAK SEYİRCİ KALMAMIZ DÜŞÜNÜLEMEZ”

Erdoğan, “İsrail-Filistin arasındaki gelişmelerin bir yanı değil. İsrail, şu ana dek 40-45 bin Filistinliyi acımasızca öldürdü. Bir Müslüman olarak bizim buna seyirci kalmamız düşünülemez. Atmamamız gereken adımlar nelerdir, bunları yaptık. Ülkemizde de maalesef siyasetin acımasız yüzü olan bazı partiler de biliyorsunuz bu tercih atmosferi sırasında bunu fazla merhametsizce kullandılar. Bizim İsrail’le ilişkilerimizin sözde onların düşündüğünün dışarıda imiş gibi de bir takım ifadeler kullandılar.

“NETANYAHU ACIMASIZLIĞINI HERKESE GÖSTERDİ”

Biz de natürel telaş etmeden bu süreci değerlendirelim istedik. hemen seçimler de bitti ve bu adımı attık. Çünkü İsrail, bizim bu yaklaşımlarımıza maalesef bu olaylar başlamadan önceki süreçte de söylediğimiz halde yani ben Netanyahu ile Amerika’daki yaptığım görüşmeyi sadece durup dururken yapmadım. Ama Türkiye-İsrail arasında bazı adımların atılabileceğini kullanmak için yaptım. Ama Netanyahu acımasız ve bu acımasızlığını da maalesef bu çocuklara, kadınlara, yaşlılara karşı gösterdi. Onun elindeki imkanlar değil.

“BİZ DAHA FAZLA SABREDEMEZDİK, ADIMLARIMIZI ATTIK”

Tüm batı İsrail’e çalışıyor. Öncelikle Amerika olmak üzere bunlar her zaman İsrail’e çalışıyorlar. Bu dek imkanlar seferber edilerek ne yazık ama Filistin’in o acayip gureba, yoksul insanları İsrail’in bu bombaları karşı ölüme mahkum edildiler. Bunun aleyhinde bundan böyle biz daha sabredemezdik ve adımlarımızı attık. Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık. Bundan sonrası şanslı olsun” dedi.

İsrail Dünya Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur