Kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin nasıl abes konuştuğunu örnekleriyle anlattım. Emeklilerin kafasını karıştırmak için vadettikleri rakam, ülkenin bütün yatırımları durdurulsa bile ödenmez. Sözü edilen artışları, ülkenin bütün yatırımlarını durdursak, eğitim ya da sıhhat harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine ücret vermesek bile karşılayamıyoruz” dedi. CHP Genel Başkanı Serbest Özel, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarında “en düşük emekli maaşı en düşük ücret olmalı, bu sınırın aşağı hiçbir ücret kalmamalı.” demişti.

KABİNE TOPLANTISI SONRASI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın arkasından millete seslendi. Türkiye’nin bugünüyle birlikte geleceğini de şekillendirecek tarihi bir ekonomik dönüşümden geçtiğini gösteren Erdoğan, “Açıklanan her veri, ekonomimizin enerjik temeller üzerinde yükseldiğine muhabere ediyor. Geçtiğimiz yıl maruz kaldığımız ‘Asrın Felaketi’ 6 Şubat depremlerine ve seçime rağmen ekonomimiz yüzde 4,5 gibi dünyada eşine eksik rastlanır bir oranla büyümeyi sürdürdü. Dünya ortalamasının 1,5 katına tekabül eden bu çoğalma oranı, yaşadığımız tüm olumsuzluklara karşın ekonomimizin direncini ve dinamizmini ispatlıyor.” diye konuştu.

Büyümenin yaklaşık yarısının yatırımlardan kaynaklanmasının keza önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Ulusal gelirimizin 1,1 trilyon doların ve birey başına ulusal gelirimizin 13 bin doların üzerine çıkması, fevkalade sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

Erdoğan, satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 11. ekonomisi haline gelen Türkiye’nin, kısa vadeli kazanımlar yerine uzun vadeli daimi rahat artışlarına odaklanarak yoluna devam edeceğini aktardı.

“DAHA ÖNCE ÜLKEMİZİ NASIL ENFLASYONDAN KURTARDIYSAK, BU DEFA DA YAPACAĞIZ”

AK Parti iktidarları döneminde her yıl ortalama 700 bin istihdam artışı sağlandığını bildiren Erdoğan, “İstihdamdaki başarı hikayemizi geçtiğimiz sene 855 bin yeni istihdam artışıyla sürdürdük. İşsizlik oranını yüzde 9,4 ile son 10 yılın minimum seviyesini ifade eden tek haneli rakamlara düşürdük. Hatta bu oran, 2023 yılının aralık ayında yüzde 8,8 olarak gerçekleşti.” diye konuştu.

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

Enflasyonla mücadelede demin istenen yere gelinmediğini gösteren Erdoğan, “Fakat kararlıyız. Daha önce ülkemizi enflasyondan nasıl kurtardıysak inşallah bu defa da aynı başarıyı sergileyeceğiz.” dedi.

Enflasyon beklentilerinin gitgide artarak düşmesinin, bu mücadeleye olan inancın işareti olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Benzer şekilde cari açıktaki düşüş de sürüyor. Bu yılın ilk 2 ayında cari dengede 13 milyar doların üzerinde iyileşme sağladık.” bilgisini verdi.

“HEDEFİMİZ 60 MİLYAR DOLAR”

Yenilenebilir enerji yatırımları ve yüksek teknolojiye dayalı üretimlerin artmasıyla cari açığın gerileyeceğini kaydeden Erdoğan, küresel enerji noktasında fiyatlardaki gerilemenin de bu mücadeleye takviye olduğunu söyledi.

Turizm gelirlerinin her yıl rekor kırdığına işaret eden Erdoğan, “Geçtiğimiz yılı 54,5 milyar dolarla kapattığımız turizmde, bu yılki hedefimiz 60 milyar dolardır. Natürel tüm bu programları uygularken hep yaptığımız gibi mali disiplinden asla taviz vermiyoruz. Kalıcı fiyat istikrarını sağlayacak, yapı dönüşümü hızlandıracak afetlere aleyhinde tehlikesiz şehirler oluşturma çabalarımıza kaynak oluşturacak bir anlayışla maliye politikalarımızı yönetmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI 66 LİRADAN 10 BİN LİRAYA YÜKSELTTİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin risk priminin düşmesi, borca girme maliyetlerimizin azalması, yatırımcıların ilgisinin artması, sınıflandırma kuruluşlarının notlarının olumluya dönmesi, yaklaşık 132 milyar dolarlık döviz rezervine sahip olmamız, ekonomi programımızın doğru yolda ilerlediğini gösteriyor.” diye konuştu.

Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “giderken şu hususun altını bir kere daha çizmek isterim. Cumhuriyet tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma adımlarını atarken, en olumlu gelişmeleri çalışanlarımızın, emeklilerimizin, dezavantajlı kesimlerin hayatlarıyla gerçekleştirdik. en düşük emekli maaşını 66 liradan 10 bin liraya, nereden, nereye. Minimum ücreti 184 liradan 17 bin liraya, engelli maaşını 25 liradan yaklaşık 4 bin liraya çıkarmış, her alanda milletimizin rahat seviyesini katlayarak yükseltmiş bir hükümet olarak çalışanlarımızın ve emeklilerimizin bugünkü sıkıntılarına gözlerimizi kapamamız olası mü? Elbette yaşanan sıkıntıların farkındayız.”

Erdoğan, Kabine sonrası muhalefete yüklendi: Emeklilerimizin kafasını karıştırıyorlar

“MUHALEFET, EMEKLİLERİN KAFASINI KARIŞTIRIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarına şu dek zam yapacağız diyen muhalefetin nasıl manâsız konuştuğunu örnekleriyle anlattım. Emeklilerin kafasını karıştırmak için vadettikleri sayı, ülkenin bütün yatırımları durdurulsa bile ödenmez. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim veya afiyet harcamalarının tamamını buraya aktarsak, halk görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu çağırmak değil ama çalışanlarımızı ve emeklilerimizi hayat pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Bütün aksine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz gibi çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız.

Türkiye Yüzyılı’nın emektarları ilk önce almak üzere hiçbir insanımızı darda bırakmayacak, göz kadar kadar bezginlik çekmesine müsaade etmeyeceğiz. Milletimizden bize güvenmeyi, inanmayı sürdürmesini, takviye ve dualarını bizden esirgememesini özellikle istirham ediyorum. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı daim eylesin diyorum.”

Erdoğan, toplantının ve alınan kararların hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

ÖZGÜR ÖZEL, “MINIMUM EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLMALI” DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda “asgari emekli maaşı minimum ödenti olmalı, bu sınırın aşağı hiçbir maaş kalmamalı.” demişti.

Kaynak: AA / Güncel

Kabine Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur