Türkiye ile Yunanistan aralarında takriben 15 aydır sürekli yakınlaşma sürecinde ilk olarak iki ülke liderleri almak üzere siyasiler çoğu kez görüştü.

4. RÖPORTAJ BUGÜN GERÇEKLEŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis bir sene içerisinde 3 kere bir araya geldi. Miçotakis’in bugün Ankara‘ya yapacağı ziyaret ise bu görüşmelerin dördüncüsü olacak. İkili ilişkilerde 2020’den daha sonra artan stres döneminin gerisinde Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremler, tansiyonun düşmesine ve iki komşu ülkenin tekrar yakınlaşma sürecine girmesine vesile oldu. Her iki ülke de ortak jestlerle bu yakınlaşma sürecine katkı maddesi sağladı.

İŞBİRLİĞİ ADIMLARI ATILACAK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya kadar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetine icabetle gerçekleşecek ziyarette, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler değişik boyutlarıyla gözden geçirilecek, işbirliğinin geliştirilmesine karşın atılabilecek adımlar ele alınacak. İkili ilişkilerin yanı sıra güncel yöresel ve küresel meseleler hakkında hafıza teatisinde bulunulması öngörülen ziyaret zarfında, ilişkilerin ahdi zeminine katkı maddesi sağlayacak anlaşmaların imzalanması da gündemde yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Miçotakis zirvesi bugün! İşte masadaki 2 önemli başlık

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Aralık 2023 tarihinde Atina’da düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi vesilesi ile Yunanistan’ı ziyaretinde ilişkilerde yeni bir döneme girildi. Erdoğan’ın Yunanistan’ı son ziyareti sırasında Miçotakis ile imzalanan Dostça İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi sonucunda iki taraf da dostça ilişkileri ve barış içinde bir arada yaşama konusunda kararlı olunduğunu beyan etmişti. Liderler düzeyindeki iyi ilişkiler, Dışişleri Bakanları ve ilgili öteki Bakanlar arasındaki resmi ziyaretler ve temasların sürdürülmesi, ziyaretten bu yandan tarafların Bildirge’ye bağlılıklarını sürdürdüğünü gösteriyor.

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARET HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Miçotakis’in Ankara ziyaretinde, ilk olarak ekonomi edinmek üzere ulaştırma, bilim teknoloji tarım, turizm, afiyet ve beşeri ilişkiler gibi farklı alanlara yönlendirilmiş alanlardaki işbirliğinin olumlu gündem temelinde geliştirilmesine yönelik Müşterek Eylem Planı’nın devam ettirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Türkiye ile Yunanistan’ın 6 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin, her iki ülke liderinin koyduğu karşılıklı niyet çerçevesinde 10 milyar dolara çıkarılmasına karşın atılabilecek adımlar da değerlendirilecek. Görüşmelerde keza, hesaplı anlamda her iki ülkeden önde gelen meslek adamlarının, yeni kurulacak Karşılıklı İş Konseyi çatısı aşağıda bir araya gelmesi hedefleniyor.

Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart tarihinden itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü (kapıda vize) sürecinin devam ettirilmesi hususu da ele alınacak. Batı Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türkleri ilgilendiren konuların gündeme getirilmesi öngörülüyor.

DÜZENSİZ GÖÇLE ORTAK MÜCADELE

Terörle uğraş işbirliğinin ve bu konulardaki beklentilerin gözden geçirilmesi planlanırken düzensiz göçle karşılıklı uğraş ve bu alandaki işbirliği konularının ele alınması hedefleniyor. İsrail-Filistin çatışması ilk olarak almak üzere yöresel ve milletlerarası gelişmelerle ilgili Türkiye göre görüşlerin aktarılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Miçotakis zirvesi bugün! İşte masadaki 2 önemli başlık

ATİNA’DA İMZALANAN ANLAŞMAYA İLAVE 2 KONU GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aralık ayındaki ziyaretinde farklı alanlara yönlendirilmiş alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmaya ek olarak, Miçotakis’in ziyareti sırasında Sağlık Durumu ve Tıp Bilimleri ile Facia ve Ivedi Durum Yönetimi konularında anlaşmalar imzalanması masaya yatırılacak. Keza, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki olumlu gidişatı yansıtacak şekilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından ziyaret sırasında bir karşılıklı izah etme yapılması bekleniyor.

YUNAN BASININDA ZİYARET

Yunanistan’da yayınlanan Kathimerini Gazetesi cuma günkü sayısında Türk-Yunan ilişkilerine dair başlıca sayfaya taşıdığı analizinde “Amaç sakin suların korunması” başlığını kullandı. Miçotakis’in yarın Türkiye’ye, Atina ile Ankara arasındaki ağırbaşlı ortamın devamını temin etmek esas nedeniyle gittiğini gösteren gazete, görüşmede fazla gündeme de önem verileceğini kaydetti.

Gazete, ziyaretin önemini vurgulayarak, iki ülkenin ilişkilerinin daha iyiye gidebileceğinin teyidi niteliğinde olacağı yorumunu yaptı. Ta Nea gazetesi ise dünkü manşetine yarınki Erdoğan-Miçotakis görüşmesine ilişkin haberini Türkçe “Kazan-Kazan” ifadesiyle taşıdı. Haberde, görüşmenin amacının Ege’de bir kere daha sakin bir yaz aşmak olduğu ifade edildi.

Kiryakos Miçotakis Yunanistan Ekonomi Ankara Politika Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur