Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde ” Türkiye Yüzyılı‘nın Emekçileri İftar Programı”nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan bayramı ikramiyelerinin 2 ila 5 nisan tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasından satırbaşları şöyle;

“Bugün 6. orucunu tuttuğumuz 11 ayın sultanı olan kutsal Ramazan-ı Şerif’i üzücü karşıladık, hazin yaşıyoruz. Yakın çevremizde savaşların, insani trajedilerin, krizlerin kol gezdiği sancılı günlerde bu mübarek günleri kavrama ediyoruz. Bizler iftar sevincini hamdolsun paylaşabiliyoruz; ancak şu an Gazze’de kelimelerin kifayetsiz kaldığı büyük bir insani dram yaşanıyor. Bir kap sıcak yemeği bulmanın lüks olduğu son derece acı verici insanlık namına utanç verici günlere şahitlik ediyoruz.

Adalete, barışa, dayanışmaya her zamankinden daha pozitif gereksinim duyduğumuz dönemdeyiz. Rabbim tüm kardeşlerimizin yardımcısı olsun diyorum. Milletimizin Gazze’ye ve öteki mazlum coğrafyalara yardımlarını artığını görmekten memnun etme duyuyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan Bayramı ikramiyelerini 2-5 Nisan tarihleri arasında emeklilerimizin hesabına yatıracağız

“ÇALIŞMA HAYATINA ÇOK GENÇ YAŞLARDA İŞÇİ OLARAK BAŞLAMIŞ BİR KARDEŞİNİZİM”

Alıştırma hayatını az önce fazla genç yaşlarında İETT’de işçi olarak başlamış bir kardeşinizim. Çalışmak değin emeğinin karşılığının hakkıyla almanın öneminin farkındayız. Kanuni Sultan Süleyman, işçilerin ücretinin günlük olarak verilmesini emretmiş bunun için inşaatın ortasına bir hesap çadırı kurdurmuştu. 1792 yılında çadır çeşmesi yaptırılmıştır. Süleymaniye meydan çeşmesi bu hassasiyetin günümüze değin uzanan simgelerindendir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan Bayramı ikramiyelerini 2-5 Nisan tarihleri arasında emeklilerimizin hesabına yatıracağız

“EMEKLİ İKRAMİYELERİ 2-5 NİSAN’DA YATACAK”

Tarihimize ve köklü geleneğimize baktığımız zaman bu stil böylece çok örnek uygulamayı bakmak mümkündür. Biz tahsis aldığımız her yerde çalışanların haklarının teslimi için mücadele harcadık. Bölgesel krizlerin ve istikrarsızlıkların yol açtığı finansal yükü asgari şekilde insanımıza yansıtmanın derdindeyiz. Sosyal koruma ücreti olan en az aidat 17 bin liraya çıktı. Bu Nedenle asgari ücrette bir önceki yılın benzer dönemine kadar yaklaşık yüzde 100 oranında artma oldu.

Memurlarımızın aylıklarında ise yüzde 50’ye yakın büyüme sağladık. Aynı şekilde katlanarak gelişen emekli sayımıza karşın emeklilerimizin ücretlerinde de fazla önemli iyileştirmeler yaptık. Bayram ikramiyesi uygulamasını getirerek emeklilerimize bayram sevinci yaşattık.

Her bir emeklimize tek seferlik 5’er bin liralık ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde yüzde 50 artışa gittik. Ramazan ikramiyelerini 2 ila 5 nisan tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırmış olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ramazan Bayramı ikramiyelerini 2-5 Nisan tarihleri arasında emeklilerimizin hesabına yatıracağız

“ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRECEĞİZ”

Enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara düşürerek daha kalıcı rahatlık artışı sağlayacağız. Emeğin karşılığı dek bir öteki manâlı konu emeğin müdafaasıdır. Sendikacılık ile işçi patron ilişkilerini düzenleyen sosyal diyalog mekanizmalarımız geçmişte adalet ettiği ilgiyi görememişti. Son 21 yılda her alanda olduğu gibi sosyal diyalog konusunda da ciddi ilerlemeler kaydettik. Sendikalaşma oranı yüzde 15’i geçti. Her toplu görüşmemizde yeni imkanlar getirerek memurlarımızın haklarını iyileştirmeyi sürdürüyoruz.

Biz memurlarımızın haklarını ilerletmek için gayret ederken muhalefet ise Anayasa mahkemesine götürerek budamaya çalışıyor. Bize tarafından yanlış olan bu kararla ilgili olarak üzerimize düşeni mutlaka yapacağız. Geçtiğimiz yıl yaptığımız 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilave göstergelerini bitmiş belirlenmesini sağlamıştık. 3600 ilave gösterge düzenlemesini genişleteceğimizi duyurmuştuk. Bu sözümüzü de önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz.”

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Yüzyılı Haliç Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur