Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf ile ilgili yakında yeni adımların atılacağı mesajını vermişti. Son olarak ise Kabine Toplantısı’nın ardındaki açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamuda taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitim, yurt dışı yolculuk, millet istihdamı gibi alanda tasarruf kültürünü güçlendirecek adımlar atacağız. Ekonomi yönetimimizi bu konuda zorunlu çalışmaları tekemmül ettirmek için talimatlandırdım” sözleriyle kamuda tasarruf yapılacak alanları tek tek açıkladı.

TARIM BAKANLIĞI 81 İLE TASARRRUF GENELGESİ GÖNDERDİ

Yaşanan bu gelişmelerin gerisinde bir takım bakanlıklar hemen harekete geçerek tasarruf tedbirlerini devreye aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı, kendine bağlı birimlere uyulacak tasarruf tedbirlerini bildirdi. Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı imzasıyla hazırlanan tasarruf önlemleri 81 il, 160 merkeze tabi bölüm ile 16 alan müdürlüğüne genelge ile bildirildi.

YENİ ARAÇ ALMAYIN, AJANDA BASTIRMAYIN

Fotokopi makineleri, printer ve kağıtlarının özel maksatlı kullanımının engellenmesi.İdare faaliyetlerinin tanıtımıyla ilgili ajanda, bloknot, çanta vb. malzemelerin basım ve dağılım bedelinin ödenmemesi.Tasarruf tedbirleri zarfında izin verilenler haricen; eşantiyon, hatıra ve hediyelik eşya yaptırılmaması ve bedelinin ödenmemesi.Atık kağıtların diğer çöplerden bambaşka toplanarak değerlendirilmesi, bu maksatla yapılan özel torba ve kutuların kullanılması.Kamu spotu, tanıtım filmi vb. materyallerin, kurumun kendi imkanları kullanılarak yapılmasına azami uyarı edilmesi.İhtiyaç fazlası personelin, kurumun öteki birimlerinde değerlendirilerek, tembel personel bırakılmaması.İş Kanununa tarafından istihdam edilen personelin gerekli haller dışarıda hiçbir şekilde fazla mesai ücreti alacak şekilde çalıştırılmaması.Aydınlatmada gereksiz enerji sarfiyatından kaçınılması. Su kullanımında tasarruf yapılmasını karşılayan sistemlerin kullanılmasına itina gösterilmesi.Acil ve gerekli haller dıştan her ne suretle olursa olsun yeni vasıta edinilmemesi.

KAMUDA 115 BİN ADET MAKAM ARACI BULUNUYOR

Define ve Maliye Bakanlığı verilerine kadar, merkezi idare kapsamındaki ulus idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet araç bulunuyor. 115 bin 904 adet taşıtın 72 bin 373’ü savunma ve güvenlik, 9.973’ü sağlık, 8.136’sı tarım ve ormancılık, 7.579’u eğitim, 4.772’si hak, 13 bin 71’i ise diğer yönetimle ilgili hizmetlerde kullanılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da envantere belirtilen 408 aracı bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı’nın araç filosunda 461, TBMM’nin ise envanterinde 130 vasita bulunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur