Lokal seçim çalışmaları kapsamında Çorum mitinginde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, seyyanen zam bekleyen emeklilere de mesaj verdi.

“YANLARINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Emeklilerimizin yükünü hafifletmek için elimizden geleni yapıyoruz. Son olarak ulus bankalarımız aylık miktarına tarafından promosyon tutarını 8 ila 12 bin liraya kadar yükseltti, bugün başvuruları almaya başladı. Özel bankalar da bu tutarların altında zaten kalmayacaklar. Emeklilerimizin Ramazan Bayramı ikramiyesini ise 2-5 Nisan aralarında hesaplarına yatırıyoruz. İnşallah bundan sonradan da emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

ENFLASYON MESAJI

Yılın ikinci yarısında enflasyonun düşeceğini gösteren Erdoğan, “Fiyat istikrarını sağlamadan yapılan maaş zamlarının daha cebe girmeden nasıl eridiğini en iyi sizler biliyorsunuz. İnşallah yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonun düşmeye başladığını göreceğiz. Bütçe imkanlarını genişletmek için hazırlıklarımız var. Önümüzdeki yıldan itibaren emeklilerimizin ve çalışanlarımızın alım gücünü eskisinin üstüne çıkarmaya başlayacağımıza inanıyorum” dedi.

GRUP BAŞKANI GÜLER: ÇALIŞMAMIZ YOK

ÖTE TARAFTAN emekli maaşlarıyla ilgili seyyanen zam iddiaları gündemdeki yerini korurken AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’den de dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Büyük Sivas Haber TV’ye açıklamalarda yer alan Güler, “Bakanlığımız ve Cumhurbaşkanımız böyle bir çalışma arz ederse bizim haberimiz olacak. Ama bizim elimizde muhalefetin dediği gibi 5 binlik 10 binlik seyyanen zam söz konusu yok, böyle bir çalışmamız değil. Bu neye tarafından söylediler hangi rakamları, hangi bütçe verileri ölçüt aldılar bilmiyorum. AK Parti’nin bu yönde bir çalışması değil” biçiminde konuştu.

AKŞENER BASTIRIYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, emeklilerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunarak Emekliler aç Sayın Erdoğan, aslında aç. 10 bin lirayla bir emeklinin ne İstanbul’da ne de Artvin’de geçinmesi mümkün yok. Dolayısıyla emekli maaşlarına 11 bin lira seyyanen zam yapacaksın. Bayram ikramiyesini 7 bin lira olarak vereceksin ve asgari emekli maaşını en az vergi dek yapacaksın. Önünde 6 günün var. Canın isterse yaparsın, yapmıyorsan bütün emeklilerin oylarına talibim” demişti.

SERBEST ÖZEL DE “7 BİN LİRA ZAM” DEDİ

CHP lideri Hür Özel de emekli maaşlarıyla ilgili değerlendirmesinde “en az emekli maaşıyla eğer güllaç almaya kalksan geçen yıl 150 liraymış kilosu, 50 kilo güllaç alıyordun. Bu yıl kilosu 450 lira olmuş ve 22 kilo güllaç alıyorsun. 50 kilo güllaç bölge emekli, bir senede 22 kiloya düştü. Manisalılar bir yere giderken akrabaları, asker arkadaşları, eski okul arkadaşları beklerler fakat, mesir getirsinler. Geçen sene 190 liraydı, mesirin kilogramı. minimum emekli maaşıyla 40 kilogram mesir macunu alınıyordu. Bu sene kilogramı 404 lira olmuş, 25 kilogram alıyorsun. 40 kilogram mesir alan emekli bu yıl maaşıyla 25 kilogram mesir macunu alabiliyor. Biz emekliye, emekli kartını belediyelerden veririz lakin senin asgari emekli maaşını önce bir en düşük ödenti, sonra geldiğin gün gibi 1,5 minimum aidat yapman gerekli. Onun için diyorum oysa, her emekliye 7 bin lira seyyanen zam gerekli” sözlerine yer vermişti.

Recep Tayyip Erdoğan Finans Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur