Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyona ilişkin mesajlar vererek “Takvim bazda rakamların boy oluşturacağı ay, mayıs enflasyonu.” dedi. Yılmaz, mayıstan sonraki dört ayda enflasyonda süratli bir düşüşün olacağını kaydetti.

Yılmaz, Kanal 7’de canlı yayımlanan Başkent Kulisi programında gündemi değerlendirdi ve soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in görüşmesinin sorulması üzerine Yılmaz, görüşmeyi çok olumlu değerlendirdiğini vurguladı. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından Türkiye’nin seçimsiz bir döneme girdiğini, bu dönemin ülke için tarihi bir fırsat olduğunu ifade eden Yılmaz, bu sürecin mükemmel değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“SİYASİ DİYALOĞUN ARTMASI SON DERECE FAYDALI”

Siyaset alanında rekabetçi meslek birliğine gereksinim bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, “Hem rekabet edeceksiniz hem de ülkenin geleceği adına iş birliği yapacaksınız müşterek menfaatlerimiz ve milletin beklentileri için. Yeni anayasa tartışmalarından tutun hesaplı reformlara, sosyal konulara varıncaya kadar bir fazla alanda iktidarıyla muhalefetiyle yapmamız gerekenler var. Dış politikada çok önemli gündemlerimiz var. Bütün bu konularda siyasi kutuplaşmanın azalması, siyasi diyaloğun artması son derece yararlı. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu zaten ‘Türkiye’nin ihtiyacı’ şeklinde açıklama etti.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Mayıstan sonraki 4 ayda hızlı bir düşüş olacak

“SAYIN ÖZEL’İN GÖSTERDİĞİ TAVIR IÇTEN”

“Görüşmelerin arkası gelir mi?” sorusuna Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız da iadeiziyarette bulunacağını açıklama etti. Bu diyaloğun devam etmesinde büyük menfaat var. Ama bu rekabetin ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor, mutlaka siyasi rekabet de devam edecektir.” yanıtını verdi. CHP’den görüşmeye ilişkin bambaşka seslerin duyulduğunun hatırlatılması üzerine Yılmaz, “Ayrı sesler de duyduk. Sayın Özel’in gösterdiği söylev, dürüst bir söylev. Türkiye’nin ihtiyacı neyse siyasetin bunu görmesi, halkın beklentilerini görmesi gerekli.” değerlendirmesinde bulundu.

“MAYISTAN DAHA SONRA ENFLASYON HIZLA DÜŞECEK”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, enflasyonla mücadeleye ilişkin yapılan çalışmalara ilişkin soruları da yanıtladı. Yılmaz, 3 takvim perspektifle hazırlanan Orta Vadeli Program’ın (OVP) kararlı şekilde uygulandığını ve sonuçlarının görüldüğünü dile getirdi. Yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını bildiren ve “Yıllık bazda rakamların boy yapacağı ay, mayıs enflasyonu” diyen Yılmaz, sonraki dört ayda hızlı bir düşüşün olacağını kaydetti. “Ne kadar düşer?” sorusu üstüne Yılmaz, “20 puanlık bir düşüş bekliyorum.” ifadesini kullandı.

“ENFLASYON 2026’DA TEK HANEYE ULAŞACAK”

Düşüşün etkisinin program olduğunu aktaran Yılmaz, “Aylık bazda önemli düşüşler göreceğiz sonradan da yıllık düşüşleri göreceğiz.” dedi. Yılmaz, enflasyonun gelecek sene daha da düşeceğini, 2026 yılında ise tek haneye ulaşılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Mayıstan sonraki 4 ayda hızlı bir düşüş olacak

Finansal göstergelerde Türkiye’nin iyileşme sürecinde olduğunu ifade eden Yılmaz, “Millet ne vakit hissedecek?” sorusu üzerine de “Yaz döneminden daha sonra bunu daha pozitif görmüş olacağız. Aslında otomotivde, bir takım alanlarda görmeye başladık bunları. Lakin yiyecek ve hizmetlerde katılık var, onu kırmaya çalışıyoruz. Onlarla birlikte halkımızın hayatında daha fark edilir ayla gelecek. Bu, enflasyon olumsuz olacak anlamında yok, çoğaltma hızında çok ciddi bir yavaşlama olacak.” diye konuştu.

“YATIRIMLAR TÜRKİYE’YE GELMEYE BAŞLADI”

“Kredi sınıflandırma kuruluşları anekdot artırımı yaptılar. Bunlar ne manâ açıklama ediyor?” sorusuna Yılmaz, “Başlıca olan yatırımların gelmesi. Yatırımlar Türkiye’ye gelmeye başladı. Özellikle portföy yatırımlarında ciddi bir artma görüyoruz. Ilk Elden sermayede de fazla umut verici sinyaller görüyoruz. Yatırımcı ilgisinin arttığını görüyoruz.” yanıtını verdi. Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin, seçim süreçlerinin bitmesiyle siyasi güven ortamını, istikrarı, öngörülebilirliği sağladığına göze çarpan ederek, Orta Vadeli Program ve öteki dokümanlarla da politika belirsizliklerini giderdiklerini söyledi.

“Türkiye’de hakiki sektör, yüksek faiz ortamından gelecek süreçte nasıl etkilenir?” sorusu üzerine Yılmaz, tüketimi dengeleyip, tasarrufları artırıp, bunu üretken alanlara kanalize etmeye çalıştıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Mayıstan sonraki 4 ayda hızlı bir düşüş olacak

“TÜM KESİMLER ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

İşgücü piyasalarındaki reformlarının, mesleki eğitim alanındaki planlarının istihdama önemli katkı maddesi sunacağının altını çizen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki günlerde Yatırım Ortamını İyileştirme Kurulu’nu bitmiş topluyoruz. Halk ve özel kesim olarak oraya Milli Eğitim Bakanımızı ziyafet edeceğiz. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız mesleki eğitimle ilgili geniş bir tedbir setini orada Milli Eğitim Bakanımız sunacak. Çalışma Bakanlığımız, Strateji Bütçe, Maliye, tüm kurumlarımızla ve özel kesimin temsilcileriyle birlikte bunları değerlendireceğiz, orada çeşitli adımlar atacağız. Yalnızca makro politikalar yok, mikro müdahaleler de önemli. İstihdam açısından KOBİ politikamız fazla manâlı. Yöresel yeniden yapılanma, tarım politikamız, hizmetlerde ayrı çalışma modellerini geliştirmemiz tüm bunlarla birlikte düşünüyoruz.”

Yılmaz, “Türkiye’de alınabilecek tasarruf tedbirlerine” ilişkin soruya, “Enflasyonla mücadele topyekun mücadeledir. Kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplumuyla bu mücadelede tüm kesimlerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Boşboğaz harcamalardan, gereksinim duymadığımız tüketimden kaçınmamız gerekiyor.” cevabını verdi.

KAMUDA TASARRUF HAMLELERİ

Artan tasarrufun, Türkiye’nin geleceğini güçlendirecek alanlara kanalize edilmesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, “Bu anlayışla kamuda da bir egzersiz başlatmış durumdayız. Koordineli bir çalışma yapıyoruz. İyi bir izleme sistemi ayarlamak istiyoruz. Yalnızca bildiri etmekle kalmayacağız, uygulamanın takibi anlamında da daha etkili bir sistem kurmayı öngörüyoruz.” görüşünü paylaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, araçlardan halk binalarının kullanımına, doküman basımından merasim, eğitim faaliyetlerinin nerede, nasıl yapıldığına dek her şeyi kalem kalem değerlendirdiklerini, netleştiğinde bunun kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı. “Vasıta kullanımı azaltılacak mı?” sorusuna Yılmaz, “Elbette, araçlarla ilgili tartışmalar var. Sadece araç değil, bina… İhtiyaç yahut niye yeni bina yapalım? Mevcutları daha bereketli nasıl kullanabiliriz diye bakıyoruz. En büyük tasarruf verimlilik. Masraf azaltmanın yanı sıra hangi alanda harcamamız varsa, bunu nasıl bereketli ülkü getiririz diye bakıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Cevdet Yılmaz Finans Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur