Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Kabine Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. “Seçimden önce, ilk olarak döviz piyasası elde etmek üzere ekonomide veriye dayalı olmayan bir sürü haberle spekülasyon yapıldığını, milletin yanıltıldığını söyleyen Yılmaz, “Seçim sonrası dediklerinin tam huysuz oldu. Bakın işte olağan programımız devam ediyor daha kararlı, enerjik bir şekilde. Yol haritamız belirli. Merkez Bankası epey bir rezerv biriktirdi bu süreçte” dedi.

“YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER LİGİNE GEÇİŞ EŞİĞİNDEYİZ”

Seçimsiz bir döneme girildiğinin altını çizen Yılmaz, “Bu hakikaten büyük bir fırsat penceresi. Seçimsiz 4 küsur yılımız var. Bu ortam orta, uzun vadeli konulara yoğunlaşmamız açısından bir imkan sunuyor. Türkiye de bir eşikte; üst orta kazanç grubunda bir ülkeyiz, yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz. Bu da yapısal bir takım dönüşümlerle; sanayide verimliliği artırma, rekabet gücünü artırma, dijitalleşme, yeşil dönüşümle olabilecek bir şey. Bir taraftan da fazla daha verimli işleyen bir millet yönetimi sistemi, bürokrasinin daha da sadeleştirilmesi, etkinleştirilmesi gibi birçok boyutu var işin. Orta Vadeli Program’da gerçekten bu çerçeve var. Dolayısıyla bunu uygun bir zamanlamayla, araştırmalar olgunlaştıkça, peyderpey hayata geçireceğiz” açıklamasını yaptı. Yılmaz, bundan sonraki EKK toplantılarının çoğunun gündeminin yapısal dönüşümler öncelikle almak üzere, kamuda verimliliği artırma, tasarruf, daha etkili önceliklendirme konuları ile ilgili olacağını vurguladı.

“KAMUDA TASARRUF BİZİM İÇİN ÇOK ÖNCELİKLİ BİR KONU”

Kamuda tasarruf konusunda bir taraftan Hazine Maliye Bakanlığının bir alıştırma yaptığını bir taraftan da Strateji Bütçe Başkanlığının ciddi bir egzersiz yürüttüğünü kaydeden Yılmaz, “15 değil fazla daha fazla bir madde sayısı. Tüm bunları bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tasarruf bizim için fazla öncelikli bir konu. Ama tasarrufun özü de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma. Yani tasarruf derken harcamaların azaltılmasının yanı sıra mevcut harcamaları daha bereketli ülkü getirme, önceliklendirme, ekonominin rekabet gücüne, verimliliğine, sosyal refaha daha artı katkı maddesi sunar hale getirme boyutları da var” diye konuştu.

“TASARRUF İÇİN YASAYA İHTİYAÇ DUYULAN KONULAR VAR”

Çalışmayla ilgili epey uzaklık kaydedildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Mehmet Bey’in yurt dışı programı var, bu dönüşünde ilgili diğer kurumlarımızla birlikte bir araya gelip sonuçlandıracağız” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tasarruf için yasaya gereklilik duyulan konular olduğu gibi gereklilik duyulmadan yapılacaklar da olduğunu belirterek, “Konusuna kadar, yani genelgeyle yapılacak iş var, yönetimsel kararla yapılacak meslek var. Uygulamayla olacak işler var. Yasayla olan kısımlar da olabilir natürel” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuda tasarruf için Maliye Bakanlığı ciddi bir çalışma yürütüyorHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım.

ŞİMŞEK: ILAVE TAHSIS DEĞIL, SEMİNER ALIŞILAGELMIŞ ALTINDA TATİL YOK

Öte yandan kamuda atılacak tasarruf adımları konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de AK Parti kurmayları ve bakanlarla yaptığı toplantılarda sert ifadeler kullandığı öğrenildi. Dün basına da yansıyan toplantıların Ankara’da geniş yankı bulduğu ifade edildi. Şimşek kamuda uygulanan tasarruf tedbirleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

“BÜTÇE DIŞI BİR KURUŞ VERİLMEYECEK”

Bir kuruş bütçe dışı tahsis verilmiyor, verilmeyecek. Kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek tahsis için bana gelmesin. Maddesel gerçekleşmesi yüzde 60-70’in üzerinde olan yatırımlara tahsis verilecek. bunun dışında örneğin, fiziksel gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. 4 kilometrelik bir tünel yatırımının maddesel gerçekleşmesi 500 metre ise, bu konuda acele edilmeyecek. Fakat, tarımsal imal, nitelikli yatırımlar, sulandırma ve baraj gibi yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Halk yatırım programında rasyonelleştirme çalışmaları yapıldı, kısa sürede tamamlanarak idareli ve sosyal menfaat üretecek yatırımlar önceliklendirildi.

“PLANI BİNAYA KADAR YAPIN”

Yeni millet binası alınmasına elbette izin verilmeyecek. Tam aksine kamu binası giderleri konusunda tasarruf yapılacak. Bu konuda gelecek tahsis talepleri reddedilecek. Mesela bizim bakanlığımıza yan bir birimin binası ile ilgili sorun çıktı. Yeni bina almadık veya kiralamadık. O binadaki personeli kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. Üç kişi oturan personel odalarına masa sandalye koyduk 5’e-6’ya çıkardık. bu nedenle bütün millet kurumları ellerindeki bina imkânına göre planlama yapacak.

ARAÇ ALIMINA KATI KURALLAR

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Gerekli olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda araç tasarrufu en çok tartı verdiğimiz konulardan biri. Kiralama veya yeni araç alımında fazla katı kurallar var. Yeni vasıta alınmasına yönelik talepler geldiğinde, tedbirli bir analiz yapılıyor. Ilk Kez ‘Elinizdeki araçları satın, daha sonra yenisini alın’ diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

SEMİNER ADI ALTINDA TATİLE İZİN DEĞIL

Yurtdışı ve yurtiçi toplantılar, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde bunları yapacak. Yurtdışındaki bir toplantıya katılım zorunlu ise, personel sınırı olacak. Örneğin, Ankara’daki bir halk kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara’da bunu kendi imkânları ile yapacak. Keza, kırtasiye, temsilcilik-eğlence giderleri sıkı bir şekilde denetleme ediliyor.

İHALE YASASI GÜNCELLENİYOR

Halk İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı uluslararası norm ve standartlara ahenkli olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına karşın harcamalar tasarruf odaklı olacak. Millet alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.

31 Mart Lokal Tercih Sonuçları İçin Tıklayın Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Hazine Ve Maliye Bakanı Maliye Bakanlığı Merkez Bankası Mehmet Şimşek AK Parti Ekonomi Maliye Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur