Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Yılmaz, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırına ilişkin, “Bu yılın ortasına dek geçerliliği var, temmuza dek süremiz var. Yaklaştığı vakit bir etki değer biçme yapılacak, artılarına, eksilerine bakılacaktır. Enflasyonun gidişine, kiralardaki gidişata, hepsine bakılarak bir karar verilecektir.” dedi.

“DAHA POZITIF SOSYAL EV ÜRETME POLİTİKALARIMIZI GÖRECEKSİNİZ”

Yılmaz, sosyal rahat açısından konut konusunun fazla manâlı olduğunu, bilhassa birinci ev üstünde durduklarını ve facia riskini dikkate alarak büyük bir şehirsel değişim programını ilan ettiklerini anımsatarak, “Önümüzdeki dönemlerde lüzum merkezi yöneticilik gerek yerel yönetimler olarak daha arti sosyal ev üretme konusunda politikalarımızı göreceksiniz.” diye konuştu. Konut arzını artırmanın önemine muhabere eden Yılmaz, sosyal ev, ilk konut sahipliği gibi hususların yanı sıra afette dirençli, yeşil dönüşümle birlikte enerji anlamında da daha efektif bir ev yapılanmasına içten gidilmesini gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Konut kiralarında zam sınırı enflasyona bağlı

“ENFLASYONUN GİDİŞİNE BAKILARAK KARAR VERİLECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının, enflasyonist dönemde kiracıları gözetmek, korumak için alınan bir karar olduğunda dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Belli Başlı olan natürel enflasyonu düşürmek ve bu ihtiyacı ortadan kaldırmak. Dolayısıyla enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürdüğünüz süre buna gereklilik kalmayacak zaten. Lakin bu konudaki karar henüz gücenmiş yok. Bu yılın ortasına değin geçerliliği var. Temmuza değin süremiz var. Yaklaştığı vakit bir tesir değer biçme yapılacaktır. Artılarına, eksilerine bakılacaktır. Enflasyonun gidişine, kiralardaki gidişata, hepsine bakılarak bir karar verilecektir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Konut kiralarında zam sınırı enflasyona bağlı

“TÜRKİYE HAK ETMEDİĞİ BİR KONUMDA BULUNUYOR”

Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, anekdot görünümünü “hareketsiz”dan “pozitif”e çıkarmasının, Türkiye’nin hak etmediği bir konumda bulunduğunu bir kez daha gösterdiğini ve bunun dürüst yönde verilmiş bir karar olduğunu belirten Yılmaz, Orta Vadeli Programı (OVP) kararlılıkla hayata geçirmeye, yatırım ortamını iyileştirmeye devam edeceklerini ve tüm bunların sonucunda, diğer kredi sınıflandırma kuruluşlarından da benzer anekdot artırımlarının geleceğini söyledi.

Yılmaz, enflasyonla mücadeleye öncelik verdiklerini ve bunun politika setini OVP ile ortaya koyduklarını vurgulayarak, buna ilişkin para, maliye politikaları ve yapısal reformları içeren dinç bir programı hayata geçirdiklerini kaydetti.

Enflasyonda yıllık bazdaki keskin düşüşün haziran-temmuz aylarında görüleceğini, yiyecek ve hizmet grubundaki enflasyon üzerinde özellikle çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, “2024’ün ikinci yarısında bariz etkileri göreceğiz. 2025’te çok daha düşük seviyeler olacak. 2026’da ise tek haneli enflasyona bitmiş ulaşacağız ve bu konuda kararlıyız. Bunu söz olsun diye de söylemiyoruz. Planımız, programımız, politika setimiz var ve bu da saydam bir şekilde izlenen bir süreç.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yüzde 25 zam sınırı hakkında konuştu: Konut kiralarında zam sınırı enflasyona bağlı

“KURUN ENFLASYONUN ÜSTÜNDE GELİŞMESİNİ BEKLEMEK GEREKİR”

“Son 10 haftada Merkez Bankasının rezervlerinde 14,5 milyarlık bir azalma laf konusu. Bu da ‘seçim ardından bir politika değişikliği mi olacak’ sorusuna gelip takılıyor gibi gözüküyor?” sorusuna cevap veren Yılmaz, bağımsızlık kur rejimi izlediklerini, Merkez Bankasının spekülasyonlarla uğraş etme görevini yerine getirdiğini ve minik yatırımcıyı koruyacak şekilde müdahalelerini yapacağını anlattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bir ülke enflasyonla mücadele ediyorsa kendi parasını zaten daha cazip ülkü getiriyor demektir. Dolayısıyla eğer gerekiyorsa Merkez Bankamız son dönemde yaptığı gibi sıkılaştırıcı adımlar da atıyor burada. Bazı spekülatif şeyler gördüğü vakit geçici de olsa bazı adımlar da atabilir, başka enstrümanlar da kullanabilir. Burada şunu minik yatırımcının özellikle bilmesi gerekli, daha geniş perspektifte baktığınız süre, enflasyonla çaba edilen bir ortamda, kurun enflasyonun üzerinde gelişmesini beklememek gerekir. Böyle bir şey değil yani bu eşyanın tabiatına tutarsız. Nominal kurdan bahsetmiyorum fakat gerçek kurdan bahsediyorum. Enflasyondaki yükselme kurda da bir tedarik çoğalma getirecektir. Son dönemde enflasyon bir tedarik beklentinin üzerinde oldu, bu bir tedarik kura yansıyacaktır. Bu da normal bir şey. Bunu kurda çok fazla hareketlilik oluyor diye yorumlamamak gerekir. Büyümemizin kompozisyonunun, enflasyonist olmayacak, cari açığı arttırmayacak şekilde, yatırım ve ihracat ağırlıklı bir yapıya doğru geçmesini açlık ediyoruz”

Kaynak: AA / Aktüel

Politika Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur