Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı iftar programında ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. “Hakiki ekonomide sahiden fazla iyiyiz. Imal, ihracat, çoğaltma ve turizm gelirlerimiz artıyor.” diyen Yılmaz, “Sıkıntımız fiyat istikrarında. Bu noktada da yeni planlarımızı, programlarımızı yapmış durumdayız.” ifadelerini kullandı.

‘); }

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de AK Parti İl Başkanlığı kadar bir düğün salonunda düzenlenen iftar programında, iş insanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Yılmaz, programda yaptığı konuşmada tüm olumsuzluklara karşın ihracatın 256 milyar doları bulduğuna uyarı çekti.

Turizm gelirinin 54 milyar doların üzerine çıktığını, istihdamın 32 milyon seviyesini aştığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

“SIKINTIMIZ FİYAT İSTİKRARINDA”

“Tarihimizde birincil kez ulusal gelirimiz 1 trilyon dolar seviyesini geçerek 1,1 trilyonun da üzerine çıktı. Bütün bunlar Türkiye’nin geçen yıl sağladığı başarılar. Nerede sıkıntımız var? Enflasyonda. Hakiki ekonomide doğrusu çok iyiyiz. Üretim, ihracat, yükselme ve turizm gelirlerimiz artıyor. Sıkıntımız fiyat istikrarında. Bu noktada da yeni planlarımızı, programlarımızı yapmış durumdayız. Orta vadeli programımızı hayata geçiriyoruz adım adım. İnşallah, o konuda da sonuçlar alacağız. Takvim bazda sonuçların alınması biraz vakit istiyor. Bu mayıstan sonra, haziran, temmuz gibi, yaz döneminde yıllık bazda belirgin bir düşüşü her zaman birlikte göreceğiz inşallah. Mayısa dek birazcık takvim düzey yüksek kalacak. Mayıstan sonradan haziran, temmuz gibi yıllık bazda düşüşleri göreceğiz. 2025 yılında orta vadeli programımıza göre yüzde 15’lere düşecek. 2026’da ise Allah’ın izniyle her yerde tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşacağız. Bu bir işlem.”

Plan ve programı yaptıklarını, adım adım bunu hayata geçirdiklerini bildiren Yılmaz, gündelik, haftalık birtakım hadiseler olabileceğini, önemli olanın siyasi kararlılık, planlı, programlı yol almak olduğuna göze çarpan etti.

Bunlar yapıldığı sürece sonuç almamak diye bir şeyin söz konusu olamayacağını anlatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“VATANDAŞIMIZ KİME GÜVENECEĞİNİ GAYET İYİ BİLİYOR”

“Bu sonuçları aldıkça toplumun geniş kesimleriyle, emeklilerimiz ilk önce elde etmek üzere, çalışanlarımızla bunun nimetlerini de bugün, bugüne dek olduğu gibi bundan daha sonra da paylaşmaya devam edeceğiz. Halkımız neden bize güveniyor? Bizim siyasetteki anlama şudur, yapamayacağımız şeyi söylememek, söylediğimiz şeyi yerine getirmek. Güven dediğimiz şey de böyle oluşur zaten. Söylediğini yapmayana yapamayacağını söyleyene kimsenin güveni olmaz. Diğer partiler, öteki birtakım genel başkanlar çok şeyler söylüyorlar. Fakat vatandaşımız basiretli, ferasetli. Vatandaşımız bunların bu işlerin altından kalkamayacağını, kime güveneceğini gayet iyi biliyor.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Sıkıntımız fiyat istikrarında - 1

“PROGRAMIMIZA GÜVENİN HER GEÇEN GÜN ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Armoni içinde ne yaptığını bilen, dünyayı bilen bir ekibe sahip olduklarını söyleyen Yılmaz, “Bu ekiple an be an bu ülkemizi büyütmeye, büyümenin nimetlerini de bütün toplumla paylaşmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Olabilir, depremdir, diğer faktörlerdir. iyice her konuda istediğimizi yapamıyor olabiliriz fakat Türkiye bu ağır zelzele yükünün altından kalktıkça ekonomisi büyüdükçe toplumumuzun geniş kesimlerine çok daha ayrı hizmetleri ulaştıracaktır. Programımıza güvenin her geçen gün arttığını görüyoruz. Bütçe açıklarımız tahminlerden fazla daha düşük seviyede. Merkez Bankamızın rezervleri, geçen yıl mayısa kadar epeyce yüksek düzeyde, 130 milyar dolarlar civarında. CDS dediğimiz ülke tehlike primimiz 700’lerden, 300’lere değin gerilemiş durumda. Öteki yandan kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye’nin notunu arttırmaya başladılar. Niye bunu yapıyorlar? Siyasi güven ve kararlılık var. Etkin politikalar uygulandı. Bu işin sonucunu onlar da görüyorlar. Dolayısıyla çoktan notları arttırmaya başladılar. Programımız hayata geçtikçe bunların devamı da gelecektir.” dedi.

“SPEKÜLASYONLARA HİÇBİR ŞEKİLDE PRİM VERMEYİN”

Türkiye’nin çok daha iyi günlere adım adım gideceğini bildiren Yılmaz, “Bundan hiç kuşkunuz olmasın. Bazıları tezvirat yapıyorlar. Efendim bu seçimlerden daha sonra şu olacak, bu olacak. Ülkede şöyle şeyler değişecek. Bunlara hiçbir şekilde prim vermeyin. Spekülasyonlara, manipülasyonlara hiçbir şekilde prim vermeyin. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediğine, bizlerin söylediğine, yetkili kurumların ifadelerine bakın. Yetkin bilim adamlarının, analistlerin söylediklerine bakın. Sosyal medyada dedikodularla hesaplı politikalarımıza gölge düşürmeye çalışanlara lütfen haysiyet etmeyin.” ifadelerini kullandı.

Orta vadeli programlarını duyuru ettiklerini, peşinde da büyük bir siyasi irade olduğunu kaydeden Yılmaz, programın açık ve saydam olduğunu aktardı.

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur