Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, mayıs ayında enflasyonun yükseklik yapacağını belirterek “Aylık bazda ciddi düşüşler göreceğiz sonra da yıllık düşüşleri göreceğiz.” dedi. Yılmaz, enflasyonun 2026 yılında ise tek haneye düşeceğini belirtti.

Yılmaz, kamudaki tasarruf konusunda “Kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplumuyla bu mücadelede bütün kesimlerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Geveze harcamalardan, gereklilik duymadığımız tüketimden kaçınmamız gerekiyor.” ifadelerini kullanarak araç ve yapı kullanımı konusunda tasarruf çalışmalarının olduğunu söyledi.

ERDOĞAN-ÖZEL GÖRÜŞMESİ: DEVAM ETMESİNDE BÜYÜK FAYDA VAR

Yılmaz, Kanal 7’de canlı yayımlanan Başkent Kulisi programında gündemi değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Serbest Özel’in görüşmesinin sorulması üstüne Yılmaz, görüşmeyi çok olumlu değerlendirdiğini vurguladı.

Yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin seçimsiz bir döneme girdiğini, bu dönemin ülke için tarihi bir fırsat olduğunu açıklayan Yılmaz, bu sürecin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Siyaset alanında rekabetçi işbirliğine gereksinim bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, “Hem rekabet edeceksiniz ayrıca de ülkenin geleceği adına işbirliği yapacaksınız iki taraflı menfaatlerimiz ve milletin beklentileri için. Yeni tüzük tartışmalarından tutun idareli reformlara, sosyal konulara varıncaya kadar bir çok alanda iktidarıyla muhalefetiyle yapmamız gerekenler var. Dış politikada fazla manâlı gündemlerimiz var. Bütün bu konularda siyasi kutuplaşmanın azalması, siyasi diyaloğun artması son derece faydalı. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu zaten ‘Türkiye’nin ihtiyacı’ biçiminde ifade etti.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Tasarrufta tüm kesimler elini taşın altına koymalı

“Görüşmelerin arkası gelir mi?” sorusuna Yılmaz, “Cumhurbaşkanımız da iadeiziyarette bulunacağını ifade etti. Bu diyaloğun devam etmesinde büyük üstünlük var. Lakin bu rekabetin ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor, mutlaka siyasi rekabet de devam edecektir.” yanıtını verdi.

CHP’den görüşmeye ilişkin bambaşka seslerin duyulduğunun hatırlatılması üstüne Yılmaz, “Ayrı sesler de duyduk. Sayın Özel’in gösterdiği hitabe, dürüst bir hitabe. Türkiye’nin ihtiyacı neyse siyasetin bunu görmesi, halkın beklentilerini görmesi lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

ENFLASYON: AYLIK BAZDA CİDDİ DÜŞÜŞLER GÖRECEĞİZ

Yılmaz, enflasyonla mücadeleye ilişkin yapılan çalışmalara ilişkin soruları da yanıtladı. Yılmaz, 3 yıllık perspektifle hazırlanan Orta Vadeli Program’ın (OVP) istikrarlı şekilde uygulandığını ve sonuçlarının görüldüğünü dile getirdi.

Yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını bildiren ve “Yıllık bazda rakamların zirve oluşturacağı ay, mayıs enflasyonu” diyen Yılmaz, sonraki dört ayda seri bir düşüşün olacağını kaydetti.

“Ne kadar düşer?” sorusu üstüne Yılmaz, “20 puanlık bir düşüş bekliyorum.” ifadesini kullandı. Düşüşün başlıca etkisinin program olduğunu aktaran Yılmaz, “Aylık bazda ciddi düşüşler göreceğiz daha sonra da takvim düşüşleri göreceğiz.” dedi. Yılmaz, enflasyonun gelecek sene daha da düşeceğini, 2026 yılında ise tek haneye ulaşılacağını belirtti.

“DÜŞÜŞ YAZDAN SONRADAN DAHA FAZLA GÖRÜLECEK”

Parasal göstergelerde Türkiye’nin iyileşme sürecinde olduğunu açıklayan Yılmaz, “Halk ne süre hissedecek” sorusu üzerine de “Yaz döneminden sonra bunu daha pozitif görmüş olacağız. Sahiden otomotivde, birtakım alanlarda görmeye başladık bunları. Ama gıda ve hizmetlerde katılık var, onu kırmaya çalışıyoruz. Onlarla birlikte halkımızın hayatında daha fark edilir ülkü gelecek. Bu, enflasyon olumsuz olacak anlamında değil, çoğaltma hızında çok ciddi bir yavaşlama olacak.” diye konuştu.

TASARRUF TEDBİRLERİ: TÜM KESİMLERİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI GEREKİYOR

Yılmaz, “Türkiye’de alınabilecek tasarruf tedbirlerine” ilişkin soruya, “Enflasyonla çaba topyekun mücadeledir. Kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplumuyla bu mücadelede bütün kesimlerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Boşboğaz harcamalardan, gereksinim duymadığımız tüketimden kaçınmamız gerekiyor.” cevabını verdi.

ARAÇ VE BİNA KULLANIMINDA TASARRUF

Artan tasarrufun, Türkiye’nin geleceğini güçlendirecek alanlara kanalize edilmesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, “Bu hoşgörüyle kamuda da bir alıştırma başlatmış durumdayız. Koordineli bir egzersiz yapıyoruz. İyi bir izleme sistemi hazırlamak istiyoruz. Sadece ilan etmekle kalmayacağız, uygulamanın takibi anlamında da daha etkin bir sistem kurmayı öngörüyoruz.” görüşünü paylaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, araçlardan kamu binalarının kullanımına, evrak basımından merasim, eğitim faaliyetlerinin nerede, nasıl yapıldığına kadar her şeyi kalem kalem değerlendirdiklerini, netleştiğinde bunun kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı.

“Araç kullanımı azaltılacak mı?” sorusuna Yılmaz, “Şüphesiz, araçlarla ilgili tartışmalar var. Yalnızca vasıta yok, bina… İhtiyaç yahut niye yeni bina yapalım? Mevcutları daha bereketli nasıl kullanabiliriz diye bakıyoruz. En büyük tasarruf verimlilik. Harcama azaltmanın yanı sıra hangi alanda harcamamız varsa, bunu nasıl bereketli ayla getiririz diye bakıyoruz.” sözlerini sarf etti.

Kaynak: AA / Güncel

Politika Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur