DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’deki basın toplantısında TPAO işçileriyle ilgili sıkıntıları gündeme getirdi: Ekmen, basın toplantısına 1 Mayıs’ı şu sözlerle anarak başladı: “Geçen gün andığımız 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü buradan bir kere daha anmak istiyorum. Sosyo-idareli varlığımızın vazgeçilmez unsuru olan üreten, emek veren, alın teri döken herkesin bayramını kutluyorum. Emekçinin alın terinin kurumadan karşılığını aldığı, emeğin sömürülmediği, ülkemizdeki gelir adaletsizliğinin ve uçurumunun kapandığı hoş bir Türkiye diliyorum.”

“GABAR’DA ÇIKARILAN PETROL’DE TPAO İŞÇİSİNİN EMEĞİ VAR”

Milletvekili Ekmen, TPAO’nun ve emektar işçisinin önemini şu sözlerle açıklama etti: “1954 yılında kurulan Türkiye Petrolleri, 70 yıl baştan başa ürettiği katma değerle ülkenin kalkınmasında manâlı bir rol oynamıştır. Doğduğum şehrin önemli ve köklü kurumu, babamın da emekli olduğu ulusal şirketimiz Türkiye Petrollerinin çıkardığı petrol ve doğalgaz, canla başla çalışan işçinin alın teriyle değere dönüşmektedir. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazda, Gabar’da çıkarılan nitelikli petrolde Türkiye Petrolleri işçisinin emeği vardır.

“AĞIR VE RİSKLİ KOŞULLARDA ÇALIŞIYORLAR”

Şırnak bölgesinde/Gabar’da jurnal üretimin 40 bin varile, Batman’da 45 bin varil günlük üretime çıkılmasında en büyük pay TPAO işçisinindir. Şırnak bölgesinde Üretimde günlük 100 bin varil hedefine de yeniden işçinin emeği ve fedakarlığı ile ulaşılacağı bilinmelidir. Enerjide buluş ve imal atılımı; Türkiye Petrolleri işçisinin gecesini gündüzüne katarak, ağır ve riskli koşullarda yaptığı alıştırma ile sağlanmaktadır.

“EMEĞİNİN DAHİ KARŞILIĞINI ALAMIYORLAR”

“Türkiye Petrolleri emekçisinin yok ödül ve teşekkür, emeğinin deha karşılığını alamaması enerji politikalarında büyük bir çelişkiye dikkat çekici etmektedir.” diyen Ekmen, işçilerin kök ücret seviyeleri, yapılan iş ve alıştırma koşulları göz önüne alındığında, emsal millet kuruluşlarındaki düzeyin aşağıda kaldığını açıklama etti. Ekmen, enflasyon artarken ve alım gücü hızla gerilerken, işçilerin bu durumunun bundan böyle sürdürülebilir olmaktan çıktığına uyarı çekti.

“İŞÇİLERİN BİRİNCİ SORUNU KÖK ÖDENTI”

İşçilerin birinci sorununun kök ödenti sorunu olduğuna dikkat çeken Ekmen, TPAO işçilerinin kök ücretinin enflasyon karşısında eridiğini ve emsal kuruluş olarak TPAO’dan ayrılma BOTAŞ’a tarafından %40 geride kaldığını ifade etti. “Hesaplı sıkıntıların faturası, enerjide bağımsızlık ateşini yakan Türkiye Petrolleri işçisine çıkarılmaktadır.” diyen Ekmen, bu yetmezmiş gibi kamuda uygulamaya konulan tasarruf tedbirleri bahanesiyle (pozitif) işçilerin mesai ücretlerinin 10 aydır ödenmediğini söyledi. Ekmen, rekor petrol üretimi ile övünenlerin üretenlere 10 aydır yaptırdıkları artı çalışma karşılığını ödemediklerini ifade etti. Milletvekili Ekmen, düşürüldüğü açıklanmış mesai kotaları gerekçesiyle, yapılan mesainin, dökülen alın terinin karşılığının Ağustos 2023’ten beri verilmediğine uyarı çekti.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekmen: TPAO işçisi emeğinin karşılığını alamıyorDERMAN Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kesin Ekmen

“TASARRUF İŞÇİDEN BAŞLAMAZ”

Mehmet Emin Ekmen, yetkili mercilere şu sözlerle seslendi: “Sn. Maliye Bakanı Mehmet Yıldırım, Sn. Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Sn. TPAO Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu tasarruf işçiden başlamaz. Tasarruf işçinin emeğinden başlamaz. Tam tersine işçinin emeği fazlasıyla hoşnut edici bir şekilde verilir ancak imal daha da artsın. İşçilerimizin üniversite öğrencilerini işçilerimizin mutfak giderlerini kısarak Türkiye petrolleri varlıklı olmaz, Türkiye Cumhuriyeti zengin olmaz. Lütfen tasarruf kalemlerinin değil israftan, yolsuzluktan, gösterişten tasarruf edin. Makam arabalarına tasarruf edin. Yüzlerce arabalık konvoylardan tasarruf edin. Özel uçaklarla yolculuk etmekten tasarruf edin. İşçilerimizin fazla mesai ücretlerinden tasarrufa hiçbir vicdan tasdik vermez.”

“PETROL İŞÇİSİNİN YARGI ETTİĞİ ÜCRETİ ENFLASYONA EZDİRMEYELİM”

Yaşanan mağduriyetlere şu sözlerle dikkat çeken Ekmen, yetkilileri sorun çözmeye davet etti: “2023 Aralık ayında Sn. Genel Müdür bunların ödeneceğini ifade etmişti, ama 2024 Mayıs ayındayız ve hala ödenen bir şey değil. İntibak çalışması da beklentileri karşılamamıştır. Yapılan incelemeler geçmişten bu yana sektörde faaliyet yürüten kuruluşların fazla arkasından kalmıştır. THY yöneticilerinin aldığı yüksek ücreti, dünyada bu sektördekilerle kıyaslayarak savunan zihniyete sesleniyorum: Dünya genelinde petrol işçilerin aldığı ücretle Türkiye petrol işçilerin aldığı ücreti kıyaslayalım ve bu petrol işçisinin adalet ettiği ücreti hiç olmazsa enflasyona ezdirmeyelim. Bırakın dünya seviyelerini çıkartmayı. Ana işçilerin yanına çoğu iş de maalesef bugün taşeron eliyle ve servis şirketler aracılığıyla yürütülmektedir. Buna da son verilmelidir. Tüm taşeron emekçilerine ayrımsız bir şekilde TPAO işçisi gibi adalet ettiği vergi ödenmelidir. Benzer şekilde kadro verilmelidir. Verimliliği artırmanın en manâlı yolu budur. Servis şirketler üzerinden yapılan işlerdeki ölümlü meslek kazaları ortadadır.”

Milletvekili Ekmen, TPAO’nun senelerdir ortaya koyduğu dinç kurumsal yapıya ve sağlam kurum kültürüne değinerek yetkililere çağrısını şu sözlerle bitirdi: “TPAO, Türkiye’de kurumsal kültürü en dinç olan şirketlerden biridir. Bu kurumsal kültüre sahip çıkılması ve taşeron ve servis şirketler aracılığıyla da bu kültürün zayıflatılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Gerekli çalışmalar gündeme alınmalıdır ve ücretler iyileştirilmelidir. Taşeron sistemine son verilmelidir.İçeride biriken alacaklar ödenmelidir. bir defa daha Enerji ve Bağlı Kaynaklar Bakanı Sn. Alparslan Bayraktar, TPAO Genel Müdürü Sn. Ahmet Türkoğlu, hemşerimiz, Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek’e çağrıda bulunmak istiyorum: Enerji, buluş ve imal atımında fedakârca çalışan işçinin sesine kulak verelim. Sendikaların sesine kulak verelim ve bu sorunları çözelim. İşçiyi ailelerini mağdur etmeyelim.”

Kaynak: Haberler.com / Politika

Mehmet Belirlenmiş Ekmen Derman Partisi Türkiye Işçi TPAO Politika Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur