Seçimler öncesi fazla sayıda spekülatif bilginin servis edildiği sosyal medya dün de dolar üzerinden ortaya atılan bir iddiayla sarsıldı. Merkez Bankası’nın raporunun sızdığı ve doların 15 gün sonra 40 TL olacağı yönündeki haberler kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi iddiaları belli bir dille yalanladı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin sosyal ağ hesabından, bir takım basın yayın organlarında bulunan “Dolar kurunun 15 gün sonraki seviyesi belli oldu”, “Dolar 15 gün daha sonra 40 lira olacak” ile “Merkez Bankası’nın raporu sızdı” iddialarına ilişkin izah etme yapıldı.

“PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ DEZENFORMASYONA KONU EDİLDİ”

Doların 15 gün sonradan 40 lira olacağına dair herhangi bir raporun olmadığı kaydedilen açıklamada, söz konusu yalan yanlış haberlerde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) her ay yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin manipülatif şekilde dezenformasyona konu edildiği belirtildi.

ANKET “SIZDIRILMIŞ DOKÜMAN” OLARAK LANSE EDİLDİ

TCMB’nin her ay mali ve gerçek sektörden piyasa katılımcılarına esas makroekonomik göstergelere ilişkin beklentilerini sorduğu ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşıldığı anlatılan açıklamada, kamuoyu ile paylaşılan bu anketin, “sızdırılmış belge” olarak nitelendirilmesinin manipülasyonu gözler önüne serdiğine muhabere edilerek şunlar kaydedildi; “Anket sonuçları sadece katılımcılarının beklentilerini yansıtmakta, piyasa beklentilerindeki aylık değişimleri göstermektedir.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK”

Piyasa Katılımcıları Anketi, Merkez Bankasının kurumsal beklenti ve tahminlerini içermemektedir. Piyasa Katılımcıları Anketi’nin 15 Mart 2024 tarihinde yayımlanan Mart 2024 anketinde, piyasa katılımcılarının mart ayı sonu ABD doları kur beklentisi 32,63 liradır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası, bahse konu haberlerle ilgili piyasa bozucu bilinçli eylemden dolayı halkı yanıltıcı bilgiyi alenen dağılma kenar başlıklı TCK md. 217/A hükmünden kabahat duyurusunda bulunacaktır.”

YALAN HABERLERE İTİBAR EDİLMEMESİ İSTENDİ

Ayrıca açıklamada, laf konusu iddiaların manipülatif amaçlarla kasıtlı olarak servis edildiğinin açıkça görüldüğü belirtilerek, yalan haberlere haysiyet edilmemesi istendi.

Merkez Bankası'nın Dolar Tahmini İddiaları Yalanlandı

Dezenformasyonla Çaba Merkezi Merkez Bankası Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur