21 Şubat’ta 31 TL’yi görerek tarihi zirveyi gören dolar, değerlenmesini sürdürerek bugün 32 TL seviyesine ulaştı. Lokal tercih öncesi kurdaki hareketlilik dikkat çekerken Define ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise uyguladıkları hesaplı programın “beklendiği gibi” çalıştığını açıkladı.

BAKAN ŞİMŞEK: DALGALANMA GEÇİCİ

Kurdaki hareketlilik dolara olan ilgiyi artırırken dolarda yeni bir eşiğin aşılması piyasayı yeniden hareketlendirdi. Dolar’ın 32 TL’yi görerek yukarı seviyeleri zorladığı görülürken Bakan Mehmet Şimşek, yeni bir açıklamada bulunarak “dalgalanma geçici” mesajı verdi.

Dolar kurunun hareketlendiği dakikalarda sosyal medya üzerinden İngilizce bir paylaşım yapan Yıldırım, “Fitch’in Türkiye’nin uzun vadeli döviz borç notunu B’den B+’ya, görünümü ise nötrden pozitife yükseltmesi, Türkiye’nin sağlam ekonomi politikalarının gücünü yansıtıyor.” dedi.

Bakan Şimşek “Sağlam politikalar sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlıyız.” diyerek “Fiyat istikrarını sağlamak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor. Büyümenin her yerde dengelenmesi süreci oldukça iyi gidiyor; iç tüketim ılımlı seyrediyor ve net ihracat güçleniyor. Cari açık beklenenden daha seri daralıyor ve bu sene GSYİH’nın yüzde 3’ünün fazla altına inme yolunda. Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payı ağustos ayından bu yana 12 puan arttı. Programımıza olan güven arttıkça bu akım devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“FİYAT İSTİKRARINA VARMAK ZAMAN ALACAK”

Mali sağlığın her tarafta sağlanmasının önemli bir hedef olduğunu bildiren Şimşek, paylaşımının devamında “Parasal ivmenin bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerilemesi bekleniyor ve gelir politikalarının daha destekleyici olmaya başlaması bekleniyor. Depremle ilgili harcamalar da dahil elde etmek üzere parasal açığı gelecek sene GSYİH’nın %3’ünün altına düşürmeye kararlıyız.” ifadelerine yer verirken şöyle devam etti:

“Fiyat istikrarına ulaşmanın zaman alacağını akılda yetişmek önemlidir. Bu ayki yerel seçimlerin arkasından Türkiye’nin, verimliliği artıracak ve rekabet gücünü artıracak reformları da taşıyan orta vadeli programını devam etmek için seçimsiz uzun bir dönemi olacak.

Döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanmanın geçici olduğu değerlendirilmelidir. TCMB, elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini sabitleme kararlılığındadır. TCMB’nin enflasyonu düşürmesine yardım etmek nedeniyle maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Özetle Eylül ayında açıkladığımız program beklendiği gibi çalışıyor.”

KAPALIÇARŞI’DA YÜKSEK DOLAR KURU

32 TL’yi gördükten daha sonra 32,01 seviyelerine dürüst tırmanışa geçen dolara fiziki olarak ulaşmaya çalışanların Kapalıçarşı’da 35-36 TL seviyelerinde ulaştığı öne sürülürken şubat ayında açıklanan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu dolar kuru beklentisi 40,0212 TL olmuştu. HSBC’nin 6 Mart tarihli raporlarında da 2024 yılı sonu için dolar tahmini 33 TL’den 36 TL’ye çıkarılmıştı.

Mehmet Yıldırım Finans Dünya Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur