Dün günü 32,1469 TL’den tamamlayan dolar, güne layık artışıyla başlayarak 32,1720 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.00 itibarıyla euro da 34,9480 TL, sterlin 40,7080 TL seviyelerinde bulunuyor.

FED’İN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİNDE DÜŞÜŞ

Fed‘in, bu yıl başlaması beklenen faiz indirimlerinin zamanı ve hızına ilişkin değişkenlik devam ederken, ABD Merkez Bankası ( Fed ) yetkililerinin geçen günkü sözle yönlendirmelerindeki temkinli ton dikkati çekti.

Analistler, Fed yetkililerinin temkinli sözle yönlendirmelerinin ardındaki para piyasalarında bankanın ilk faiz indirimine gitme ihtimalinin haziranda yüzde 70’e gerilediğini bildirdi. Bu dönemde Fed’in faiz indirimine gitme ihtimali banka yetkililerinin açıklamalarından önce yüzde 75’te bulunuyordu.

Hafta baştan başa Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin yanı sıra yoğun veri gündeminin de peşine düşüp takip edileceğini belirten analistler, bilhassa büyüme verileri ile Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı kişisel tüketim harcamalarının bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini aktardı.

Bugün, yurt içinde data gündeminin ağırbaşlı olduğunu, yurt açık havada ise ABD’de dayanıklı mal siparişleri, konut fiyat endeksi, alıcı güven endeksi ve Richmond Fed sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini vurgulayan analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 puanın yardım, 105 ve 106 puan seviyelerinin ise dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Merkez Bankası Fed Döviz Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur