Dün 32,3733 TL’den günü tamamlayan dolar, saat 09.50 itibarıyla bir önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 32,4280 TL’den operasyon görüyor. Aynı dakikalarda euro 34,8160 TL, sterlin ise 40,6930 TL’den satılıyor.

ABD İSTİHDAM RAPORU TAKİP EDİLECEK

ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günkü kararlarının gerisinde varlık fiyatlarında yön arayışı devam ederken, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki verilerin yatırımcı kararları üstünde etkili olması bekleniyor.

Hafta içinde Fed politika faizini 23 yılın en yüksek seviyesinde sabit bırakırken, politika metninden ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarından alınan sinyaller fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalar bankanın atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerin arttığını gösterirken, bu sene bankanın faiz indirimine gideceğine de belirli gözüyle bakılmıyor.

Fiyatlamalar yatırımcıların sene sonuna kadar yüzde 87 ihtimalle Fed’in bir defa faiz indirebileceğinin tahmin edildiğine işaret ederken, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin piyasaların yönü üstünde etkin olması bekleniyor.

Analistler, Fed Başkanı Powell’ın son toplantıda bilhassa meslek gücü piyasasına atıfta bulunmasının ABD ekonomisinde bugün açıklanacak istihdam verilerinin önemini artırdığını kaydederek, ülkede ekonomik aktivitenin zinde kalmayı sürdürmesinin bankanın enflasyon hedefine ulaşmasını zorlaştırdığını bildirdi.

Bugün, yurt içinde enflasyon yurt dışarıya ABD’de istihdam raporu ilk kez almak üzere yoğun data gündeminin takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin takviye, 106 ve 107’nin dayanıklılık olarak öne çıktığını kaydetti.

Ayrıca, piyasalar kapandıktan daha sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin bu akşam açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesi de yakından peşine düşüp takip edilecek.

Kaynak: AA / Ekonomi

Döviz Finans Ekonomi Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur