Dün 32,5064 TL’den günü kapatan dolar kuru saat 10.30 itibarıyla 32,3620 TL’den operasyon görüyor. Euro, 34,6760 TL, sterlin ise 40,5560 TL’den satılıyor.

FED YARIN FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

Analistler, ABD Merkez Bankasının ( Fed ) faizleri daha uzun zaman yüksek seviyede tutacağına karşın endişelerin arttığını kaydederek bugün yoğun bilgi gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini belirtti.

Fed‘in yarın açıklayacağı faiz kararı ve ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmelerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını kaydeden analistler, bu hafta keza ülkede istihdam raporu verilerinin yakından peşine düşüp takip edileceğini ifade etti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yarın faizi değişmez bırakacağına emin gözüyle bakılırken, haziranda faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 11, temmuzda yüzde 30 ve eylülde yüzde 58’de bulunuyor.

Öte yana, Türk lirası varlıklara ilişkin olumlu raporlar açıklanmaya devam ediyor.
Analistler, yurt haricen önemli bankaların dün açıkladıkları raporlarda Türk lirası için alım yönünde tavsiyede bulunduklarını hatırlatarak, swap piyasalarındaki fiyatlamalarda yabancıların Türk lirası talebinin kuvvetli olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Bugün, yurt dışarıda Almanya’da artış, Avro Bölgesi’nde öncü enflasyon ile ABD’de ev fiyat endeksi ve New York Fed alıcı güven endeksi verilerinin takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin destek, 106 ve 107’nin dayanıklılık olarak öne çıktığını kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Jerome Powell New York Sterlin Almanya Banka Fed Döviz Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur