Dün günü 32,2565 TL’den tamamlayan dolar, güne değer kazancıyla başlamasının ardındaki 32,2930 TL seviyesinden operasyon görüyor. Saat 09.30 itibarıyla euro 34,6470 TL,sterlin ise 40,5150 TL seviyesinde bulunuyor.

ABD’DEN BEKLENEN VERİLER GELDİ

Dün ABD’de açıklanan verilere göre, imalat sanayisinde 16 aylık daralmanın arkasından ilk olarak genişleme kaydedilirken, Miktar Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), martta 50,3 puanla piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti.

Söz konusu veriyle birlikte dolar endeksi, 14 Kasım 2023’ten bu yanlamasına başta 105 seviyesinin üstünde kapanırken, şu sıralarda da önceki kapanışının derhal üstünde seyrediyor.

FED’DEKİ BEKLENTİ NEDENİYLE DOLAR DEĞERINDE KAZANIYOR

Analistler, dünya genelinde kayda değer merkez bankalarının yavaş yavaş faiz indirimlerine hazırlandığını ancak Fed’in faiz indirim kararını diğer ülkelerden daha geç alma ihtimalinin artmasıyla doların öteki önemli para birimleri aleyhinde layık kazandığını belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın yapacağı açıklamalardaki tonun piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini açıklayan analistler, para piyasalarındaki fiyatlamaların açıklanan makroekonomik verilerle dalgalanmaya devam ettiğini bildirdi. Fed’in birincil faiz indirimine haziranda gitme ihtimali de yüzde 58’e geriledi.

Analistler, bugün yurt içinde data gündeminin sakin olduğunu, yurt haricen ise Avrupa genelinde imalat sanayi PMI ve Almanya’da öncü enflasyonun yanı sıra ABD’de JOLTS açık meslek sayısı, fabrika siparişleri ile dayanıklı mal siparişleri verilerinin peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 106 ve 107 seviyelerinin direnç, 105 ve 104 puanın yardım konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Jerome Powell Almanya Fed Döviz Finans Ekonomi Aktüel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur