Cuma gününü 32,3814 TL’den tamamlayan dolar yeni haftanın ilk gününde 32,4290 TL’den, euro ise 34,9920 TL’den işlem görüyor. Sterlin ise 40,9500 TL seviyesinde bulunuyor. Cuma günü yüzde 0,1 azalışla günü 104,5 seviyesinden tamamlayan dolar endeksi şu sıralarda yatay seyrediyor.

MERKEZ BANKALARINDAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Küresel piyasalarda tatil havası devam ederken, bu hafta gözler, başta ABD’de açıklanacak istihdam raporu elde etmek üzere yoğun data gündemine çevrildi.

Analistler, dünya genelinde enflasyon endişeleri devam etse de kayda değer merkez bankalarının faiz indirimlerine yakın zamanda başlayacağına ilişkin beklentilerin güçlü kalmayı sürdürdüğünü dile getirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası ( Fed ), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) haziranda faiz indirimlerine başlayacağı öngörülürken, bu hafta açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasaların beklentileri üstünde etkin olması öngörülüyor.

Öte yandan, geçen hafta cuma günü açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, son enflasyon verilerinin, görmek istedikleri doğrultuda olduğunu ifade etti.

Analistler, bugün yurt açık havada ABD imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin peşine düşüp takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 puanın destek, 105 ve 106 seviyelerinin ise dayanıklılık konumunda olduğunu kaydetti.

31 Mart Lokal Tercih Sonuçları İçin Tıklayın Kaynak: AA / Ekonomi

Merkez Bankası Fed Döviz Finans Ekonomi Güncel Haberler

sizlere borsavadisi.com farkıyla sunulmuştur